1001 İcat ve Sırlar Kütüphanesi (Türkçe Dublaj)

1001 İcat ve Sırlar Kütüphanesi (Türkçe Dublaj)

1001 İcat – Bilim ve Teknolojinin 1000 Yıllık Serüveni Filmi (1001 Inventions and The Library of Secrets – with Turkish Dubbing) Sinema dünyasının Oskar ödüllü efsanevi aktörü Sir Ben Kingsley, Müslüman uygarlığının bilimsel mirası üzerine çekilmiş kısa metrajlı bir filmin başrol oyuncusudur.

“1001 Buluş ve Sırlar Kütüphanesi” isimli mini-film, daha önce Londra’daki Bilim Müzesi’nde halkın ziyaretine açılmış olan dünya çapında gezen bir sergiye eşlik ediyor.

1001 Buluş sergisi, Haziran 2010’da Londra Bilim Müzesi’nde ağırladığı 400 bin ve tarihi İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda ağırladığı 390 bin ziyaretçisiyle kapalı gişe rekorları kıran konaklama süresini tamamlamış oldu.

Sergi şimdi de Nisan, 2011 yılına kadar New York Hall of Science bilim müzesinde ziyaretçilere açık tutulacak.

Sir Ben Kingsley filmde, bir grup okul öğrencisini Müslüman uygarlığının önde gelen bilim adamlarını ve mühendislerini tanıtmak için aydınlatıcı bir yolculuğa çıkaran gizemli bir kütüphaneci rolünde. Kütüphanecinin, daha sonra 12. yüzyılın mühendislik dehası el-Cezir olduğunu izleyip, diğer alimlerle de tanışacaksınız.

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Bilim Müzesi’nde (Science Museum) geçen Ocak ayında başlayan ve 30 Haziran’a kadar sürecek olan ‘1001 İcat’ (1001 Inventions) adlı sergide, İslam dünyasından bilginlerin, bin yıl boyunca yaptıkları çalışmalar ve yarattıkları eserler aracılığıyla güncel yaşantımıza katkıları gözler önüne seriliyor. 1001 İcat; tıp, matematik, coğrafya, mimari ve daha pek çok alanda gerçekleştirilmiş, birbirinden etkileyici eserleri içeriyor.

Hint asıllı İngiliz aktör, ‘Sir’ ünvanlı Ben Kingsley, sergi kapsamında ziyaretçilerin beğenisine sunulan “1001 icat ve sırlar kütüphanesi” adlı kısa belgeselde 13. yüzyılda Diyarbakır’da yaşamış mühendis El Jazari’yi canlandırıyor. El Jazari 1206’da yazdığı kitabında, kendi tasarladığı 50 adet karmaşık makineyi anlatmıştı. El Jazari’nin tasarladığı makineler arasında, 4 adet mekanik çalgıcıdan oluşan otomatik bir “müzik grubu” da yer almaktaydı.

100% LikesVS
0% Dislikes

Bir Cevap Yazın