5G Teknolojisi Ve Etkileri

5G Teknolojisi Nedir?

 5G Teknolojisi, mobil telefonların kullandığı hücresel ağlarda bulunan teknolojik alt yapının yeni kurallar ile yeniden yapılandırılması. Bu çerçevede radyo frekansları, işlemciler ve antenlerin kullanım şeklinde yapılan değişiklikler ve kapasite yükseltici yeni yapılandırmalar olarak açıklanabilir.

5G Teknoloji, yeniden altyapı değişikliğinde gidilerek, altyapı kodlaması ve malzeme değişikliğine gidilecek. Buda iletişim sektöründe yeni cihazların piyasaya sürülmesine sebebiyet verecek. Günümüzde 4G LTE mobil ağı ve uyumlu cihazlar kullanılmaktadır. 5G, 4G’nin kullandığı LTE yerine OFDM denilen yeni bir şifreleme kullanacaktır.

Son yıllarda ortaya çıkan büyük veri ve nesnelerin interneti kavramlarının bir gereği olarak geliştirilmekte olan 5G teknolojisi, çok daha hızlı bir İnternet bağlantısını mümkün kılmaktadır. 

Bazı ülkeler 5G kullanmak istemiyor, sebepleri ise şaşırtıcı ...

5G Teknolojisinin Faydaları Nelerdir?:

Ortalama hızın saniyede 1,4 gigabit olduğu belirtiliyor ki bu bile var olan en hızlı 4G iletişiminden 20 kat hızlı bir teknoloji. Yüksek çözünürlükle bir filmi indirmek ortalama sür’atlerle yalnızca 15 saniye sürecek.

İnternet sitelerinin yüklenmesinde yaşanan gecikme süreleri de şekilde azalacak ve 5G ile gecikme süresi birkaç milisaniyeye inecek.

Birbirine bağlanan milyarlarca cihazın duyduğu hızlı internet ihtiyacını karşılayacak olan 5G, en uzun filmleri bile birkaç saniyede indirmeye olanak sağlamaktadır. Bağlantılarda meydana gelen kopukluğun da bu teknoloji ile minimuma inmesi beklenmektedir. 

5G teknolojisi ve 5G telefonlar için heyacanı bitiren video [İzle ...5G ile birlikte artık saatte 500 km ve üzeri hızlarda hareket halindeyken bile kesintisiz iletişimi Video ve görüntülü görüşmeler mümkün hale getirecek.  

5G ile birlikte yıllarca pili bitmeyen sensörlerin hayatımıza girmesi bekleniyor. Akıllı cihazlar 5G şebekesi sayesinde daha verimli pil kullanımına sahip olacaklar. 

5G’nin vaat ettiği bir başka önemli özelliğin de “slicing” denilen şebeke kapasitesinin bölümlenerek sunulabilmesi. Bu özellik sayesinde bir bina içerisinde farklı katlara veya aynı evin içerisinde farklı odalara dahi, o alanda kullanılan servislerin ihtiyacına uygun şebeke özellikleri ayrılabiliyor. 

Çok daha iyi artırılmış gerçeklik. Yeni mobil sanal gerçeklik deneyimleri.

Giyilebilir teknolojilerde yapılacak geliştirmeler. Her adımınızı izleyen fitness bantları gibi. Daha çok Nesnelerin İnterneti cihazı.

5G teknolojisi, ayrıca hastanelerde, akıllı bandaj gibi sağlık cihazlarına da entegre edilecektir. Böylelikle, sağlık sektörünün önemli bir gelişim göstermesi öngörülmektedir. 5G’nin etki edeceği bir diğer alan ise şoförsüz akıllı otomobiller olacaktır.

Yapay zeka, 5G teknolojisi üzerinde hayat bulacak!

5G Teknolojisinin Zararları nelerdir:

 Güney Kore, dünyada 5G’yi kullanmaya başlayan ilk ülke oldu. 5G teknolojisine geçmek için geri sayıma başlamış durumda, Ancak Avrupa’da İsviçre ve Belçika gibi ülkelerde 5G karşıtı yapılan kampanyalar, bu teknolojinin ülkede yasal olarak kullanılması ve yayılmasının önüne geçti. 

Bazı ülkelerin 5G teknolojisine karşı temkinli yanaşmayı tercih etmesinin en büyük etkeni 5G teknolojisinin yüksek radyasyon riskinin olması. Bilim insanları daha şimdiden kullanıcıları 5G teknolojisinin zararlarına dair uyarılarda bulunmaktadır. Dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan bilim adamlarından 250 kadarı bir araya gelerek BM ile DSÖ’ye ortak bir dilekçe yazıp rapor gönderdi. Bilim insanları söz konusu teknolojinin kısa ve uzun vadede özellikle kanser riskine yol açabileceğine işaret etti. 

Diğer yandan aynı dilekçede kanser dışında hücresel stres, öğrenme ya da hafıza problemleri ile genetik aksaklıklara da dikkat çekildi. Üstelik bu durum sadece insanları değil, doğayı, bitkileri, hayvanları da etkisi altına alıyor. Daha önce hatırlanacağı üzere etkisi 5G’nin katbekat altında olan 3G, 4G gibi teknolojilere ilişkin sayısız deney ve bilimsel araştırma yapıldı. Bu araştırmalarda DNA hasarlarına ya da stres kaynaklı sperm hasarlarına rastlanıldı. Ayrıca çok güçlü radyo frekansları ile kanser teşhisi konulan fareler arasında önemli bağlantıların bulunduğu bir çalışma yapıldı. 

İki sene boyunca bir grup fare gün içinde toplamda 9 saat boyunca elektromanyetik alana bırakıldı. İki yılın sonunda yapılan testlerde hücre ölümlerinin önemli ölçüde arttığı, sinir sistemlerinin olumsuz yönde etkilendiği ortaya konmuştur. Üstelik bu iz bırakan deney yapıldığında daha ortada 5G teknolojisinin adı dahi yoktu. Hatta bazı ülkelerde bu konuda ses getiren bazı sokak eylemleri de yapıldı. 

Yüksek frekans dalgalarını kullanacağı, bunun içinde daha çok anten kullanılması ki buda 200 metrede bir antelerin kurulması gerekecek. Bu radyo dalgalarının insan vücudunda oluşturacağı olumsuz etkileride beraberinde getirecektir. 5G tarafından yoğun olarak yayılan radyasyon vücudumuz için oldukça zararlı. Özellikle de bu durumun insan DNA’sı üzerinde ciddi tahribatlar yapabileceği düşünülüyor. 

5G ve Nesnelerin İnternet aracılığı ile milyarlarca cihazı birbirine bağlayıp bu cihazları 5G teknolojisi sayesinde en hızlı şekilde yönetme imkânı bulacak olan insan kendi sonunu getirecek ufak bir yanlışlık gerisini siz düşünün.

5G teknolojisi, beraberinde siber güvenlik riskini de getiriyor

5G Komplo Teorileri :

5G Teknolojisinin etkin olduğu ülkelerde corona virüs etkin olmasının bir bağlantısının olduğuna dair görüşler var.

Bill Gates tarafından yapılan 5G’nin insanları “düşük titreşimsel konuma” getirdiğini ve bu sayede insan nüfusunun azaltılmasının amaçlandığı yönünde. Teorinin ana fikrinde, insanların aşılanarak ilaç yerine, cip enjekte edilmesi var. 

5g Teknolojisi ile böcek popülasyonunda %80 azalmaya yol açtığına dair yayınlar var bunun arka planında elektromanyetik dalgaların olduğunu yani 4g ve 5g nin etkin olduğu söylenmektedir.

5G teknolojisi toplumsal hareketlerde bulunan insanların veya kitlelerin dağıtılmasını sağlayacak dalga yayması ile insanların dna’larında etkili olarak vücutsal yapılarında etki yapıp hastalıklara yol açabileceğini ve topluluğu rahatlıkla dağıtabileceğini ifade etmektedirler.

5g Teknolojisi olan ülkelerde kuşların ölmeye başladığını basından takip edebilirsiniz bunun sebebinin bu teknolojinin yaydığı dalga boyutunun sonucu  olduğu ifade edilmektedir.

5G Teknolojisi ile Hayvanların yönlendirilmesinin kullanılan dalga boyu ile kolaylıkla yapılabileceği söylenmektedir. Bununla birlikte tarımsal sektörde ilaçlamanın etkilerinin azaltılması daha verimli bir tarım yapılabileceği söylenmektedir. örneğin. Çekirge, karınca  hareketlenmeleri İsrail’de yarasaların topluca ölmesi hatta bal arılarının yok olması gibi ilk dönem olaylar bu çalışmaların mahsulüdür denilmektedir.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın