Abdestin Farzları

Abdestin Farzları Nelerdir :

Abdestin farzları dörttür: Yüzü bir kez su ile yıkamak, iki eli dirseklerle beraber bir kez yıkamak, her iki ayağı topuklarla beraber bir kez yıkamak ve başın dörtte birini ıslak bir elle ve kullanılmadık temiz bir su yaşlığı ile bir kez silmek (meshetmek )tir.

Söyle ki: Yüz denilen organ, iki kulak memesi, arasındaki yer ile alnın saç biten yerinden gene altına kadar olan kısımdır. Kulaklarla sakal arasında bulunan kılsız kısımlar da yüzden sayılır. İşte yüz denilen bütün bu kısmı su ile bir kez yıkamak farzdır.

Sakal sık olunca, onun üstünü yıkamak yeterlidir, altındaki deriyi yıkamak gerekmez, Fakat sakal seyrek olunca, altındaki deri kısımları da yıkamak gerekir.

Dirseklere gelince:

Bunlara “Mirfak” denir. Elleri dirseklerle beraber yıka-mak farz ise de, dirseklerden daha yukarısını yıkamak zorunluğu yoktur. Ayakların iki taraflarında bulunan ve “Topuk” denilen şişkin kısımlar da yıkamak gerekir. Fakat bunların yukarısını yıkamak gerekmez.

Başa meshe gelince:

Alından arkaya doğru başın ön kısmına mesh edilmesi daha faziletlidir. Mesh edilen yer iki kulağın üstüdür. Bu kısımdaki saçların üzerine mesh edilmesi yeterlidir. Fakat bu kısımdan aşağıya sarkan saçların üzerine mesh edilmesi, başın üstünde topak olsalar dahi, yeterli olmaz.
(Maliki ve Hanbelilere göre, başın tamamını mesh etmek vacibdir. Şafilere göre en az bir parmak meshi yeterlidir.)

Kaynak: İslam İlmihali – Ömer Nasuhi Bilmen

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın