Abdurrahman Cahit Zarifoğlu

Abdurrahman Cahit Zarifoğlu (1940–1987)

Yedi Güzel Adam’ın yazarı, ünlü şair Cahit Zarifoğlu’nun hayatı


Tam adı Abdurrahman Cahit Zarifoğlu’dur. 1940 yılında Ankara´da Maraşlı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası hakim olan zarifoğlu’nun Çocukluğu Ankara, Siverek ve Maraş’ta geçti, Lise yıllarında güreş sporu yaptı. Pilotluğa merak sardı ve Türk Kuşu Kampı´na katılarak üç ay kurstan sonra C brövesini aldı. 

Diriliş dergisinde şiirleri yayımlandı. 

1961 yılında İstanbul´a geldi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Üniversiteye devam ederken şiir yazmayı da sürdürmüş, bir yandan da hayatını sürdürmek için çalışmıştır. 

Goethe Enstitüsü’nün dil kurslarına katılmak üzere iki defa Almanya’ya gitti. Gezginci bir ruha sahip olan zarifoğlu Avrupayı otostopla bir uçtan diğer gezerek, Avrupa ülkelerini ve kültürlerini tanıdı. 

Meşhur Arvasi’lerden, Seyyid Kasım Arvasi’nin kızı Berat Hanım İle evlenen Zarifoğlu’nun, bu evlilikten üç kızı ve bir oğlu oldu. Nikahında şahitliğini ünlü şair Necip Fazıl Kısakürek yapmıştır.

1973 senesinde Sarıkamış’ta askerliğe başlayan Zarifoğlu, 1974’te Kıbrıs Barış Harekatı’na katılmıştır. 1975’te askerliğini tamamlayan Zarifoğlu, aynı sene Makine Kimya Endüstrisi Kurumunda mütercim olarak çalışmaya başladı. Değişik dönemlerde ilkokul öğretmen vekilliği ve Almanca öğretmenliği yaptı. 1976’dan itibaren TRT Genel Müdürlüğünde mütercim sekreter olarak görev aldı. Farklı gazete ve dergilerde yazıları yayımlandı.1976 senesinde Mavera dergisinin kuruluş çalışmalarına katılmıştır. 1983’te TRT İstanbul Radyosunda görev aldı. Radyo oyunları yazdı. Zarifoğlu, 1984’te Türkiye Yazarlar Birliği Çocuk Edebiyatı Ödülü’nü aldı. 

Sakin ve suskun halinden olsa gerek dostları kendisine bilge “Aristo” demeye başladılar. Daha sonraları da Üstad Necip Fazıl tarafından kendisine ikinci lakabı “Artist” takıldı.

07 Haziran 1987’de İstanbul Radyosunda denetçi olarak görev yaptığı sırada 46 yaşındayken kanser hastalığından dolayı İstanbul’da vefat etti. Kabri Üsküdar-Beylerbeyi’ndeki Küplüce Mezarlığında kayın pederi olan Kasım Arvasi’nin yanındadır. Her sene 7 Haziran da sevenleri tarafından mezarı başında anılmaktadır.

Şiirleri

Şiirler – İşaret Çocukları – Yedi Güzel Adam – Menziller – Korku ve Yakarış

 Hikayeleri

 Mahalle Kavgası – Hikayeler

 Çocuk Hikayeleri

Serçekuş – Katıraslan –  Ağaçkakanlar – Yürekdede ile Padişah – Küçük Şehzade – Derya – Kuşların Dili – Motorlu Kuş

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir