Acı Bakla

Acı Bakla

Diğer İsimleri :

Delicebakla, Termiye, Yahudi baklası, Gavur baklası, Lupinus Albus.

Botanik Bilgi:

Baklagillerden; otsu bir bitkidir.30-120 cm’e kadar boylanabilir. Çiçekleri dik salkımlar şeklinde kümelenmiştir. Her sene yerinde çıkan bir senelik ya da ufak çalı şeklinde gelişen üç değişik türü vardır. Bizdeki deli bakla senelik olup rengi açık lila ya da pembedir. Acı taneleri kullanılır.

Yetiştirildiği Yerler :

Avrupa, Balkanlar ve yurdumuzun Marmara ve Ege bölgelerinde yabani olarak yetişmektedir.

İÇİNDEKİLER: 
  • Katı yağ •Lupinin •Spartein •Az uçan yağ 
YAN TESİRİ: 

Fazla yenilmemelidir, zehirli madde içerir.

ŞİFASI:

1) Bağırsak sancıları= Acı bakla unu sirkede kaynatılıp, balla tatlandırılarak sabah aç karnına Bir çay bardağı 1 hafta içilir, 2 saat yemek yenmez. Kuvvet verici ve barsak parazitlerini düşürücü etkileri vardır.

2) Tıkanıklık çözücü= Acı bakla kaynatılıp balla tatlandırılıp soğuk olarak içilmeye (Bir fincan) devam edilirse ciğer ve dalaktaki tıkanıklığı çözer. İdrar söktürür ve idrar yollarını temizler. Prostat hastalarına iyi gelir.

3) Böbrek ve mesane iltihabı= Acı bakla kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilirse böbrek iltihaplarını geçirir. 

4) Vücuttaki tuz gibi ifrazat atıcı=Acı bakla kaynatılıp balla tatlandırılarak Bir çay bardağı içilmeye devam edilir.

5) Ur, yara, bere=Acı bakla unu, arpa unuyla karıştırılıp, sirke ve zeytinyağıyla hamur haline getirilip ur, yara ve bereye sarılır.

6) Besleyicidir.

7) Ağrılar (Migren) ve Baş ağrılarını dindirir.

 8) Romatizma, lumbago ve siyatik ağrılarını keser.

9) Şeker hastalarında kan şekerini azalttığı iddia edilmektedir. Zehirsizleştirilmiş baklalardan 10-20 adet yenilebilir.

10) Adet kanamalarını artırır ve kolaylaştırır, doğum sonrası akıntıların gelişini rahatlatır. Toz haline getirilmiş kavrulmuş tohumlardan sabah aç karnına 1 kahve kaşığı alınır.

Ayrıca; Egzama Sedef, Çocuk Felci, Kalp Damarlarında Tıkanma, Alerjik Hastalıklar, Kolesterol, Boyun Fıtığı, Epilepsi (sara), Bel Fıtığı, Kireçlenme , Astım Bronşit , Guatr, Bademcik İltihabı, Mide Ülseri, Gastrit, Boğmaca, Romatizma, Sarılık, Basur (Hemeroid), Sinüzit, Sivilceler, Felç, Tansiyon Düşüklüğü, Grip, Verem (Tüberküloz), Ağız Kokusu, Altını Islatan Çocuklar, Adet (aybaşı) Sorunu, Akciğer İltihabı, Lösemi (all – aml), Baş Dönmesi, AFT (Ağızda Ülser), Fil Hastalığı, Akdeniz Anemisi, Rahimde İltihap, Kist, Çocuk Olmama (Erkekten Dolayı), Cinsel Soğukluk, Çocuk Olmaması, Bel Soğukluğuna iyi gelir.

Kullanım Şekli :

Olgun tohumları acı lezzetli ve zehirli bileşikler taşıdıkları için, bunları uzaklaştırmak maksadıyla kaynar suda bir müddet bekletilerek acı tadı geçirilir. Gevşeyen kabuklar soyulup yenilir. Tohumlar kavrulup, değirmende çekilerek toz haline de getirilebilir.

TAVSİYE: 

Acı bakla, baklanın kuvvetiyle acının şifasının birleştiği bir bitkidir. Normal ölçülerde istifade etmek gerekir acıdır.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir