Aft (Ağız içi) Yarası

Aft Yarası (Ağız içi) Neden Çıkar, Kaç Günde Nasıl Geçer?

Ağızda Çıkan Aft Nasıl Geçer?

Ağız içinde görülen küçük yaralar, aft  yarası sebepleri ve nedenlerine biraz değinelim. Dil üstünde, damakta ve yanakların iç yerlerinde çıkan aftların bir takım sebepleri vardır. Orta kısmı beyaz biçimde ve etrafı da kırmızı renkli görünen aftların nedenleri uzmanlar tarafından açıklandı. Hafif çukur bir görüntüye sahip ve ekseri 2-3 mm çapındaki aft sebepleri şu şekilde açıklandı. Aftlar bazen yoğun ve bazen de oldukça iri ebatlarda rastlanıla bilinir. Küçük boyutta olanlara minör, iri boyuttakilere ise major ismi verilir. Aynı zamanda bir de herpetiform adını verdiğimiz biçimleri olabilmektedir.

Aft Bulaşıcı özelliğe sahip midir? 

Aft nedenleri ne olursa olsun meydana gelen bu problem bulaşıcı değildir ve çıktığı yerlerde kaşıntı, kızarıklık ve ağrı şikayetlerine sebep olmaktadır.  Nedeni belli olmayan, aylarca sizinle beraber yaşayan ağız içi yaraların dil kanserinin en önemli belirtisi olduğunu biliyor musunuz? Özellikle de kötü ağız kokusu ve kanamanın eşlik ettiği dil yaraları, sık görülen dil kanserinin ilk şikayetleri arasında yer alıyor. Ne kadar erken fark edilirse o kadar çok başarı oranının olduğu bilinmektedir.

Ağızda Aft Yarası Neden Çıkar?

Stres dolu bir yaşam, Asitli besin tüketimi, Hijyenik olmayan ağız içi, Aşırı sigara tüketimi, Bir takım bağırsak hastalıkları, Folik asit ve B12 vitamin alımında eksiklik, Bir takım kalp, Romatizma ilaçları, Dil, dudak, yanak kısmındaki travmalar, Dudak veya yanağı ısırmak, Yumuşak olmayan diş fırçası kullanımları.

Aft Yarasına Yoğurt Otu ve Limon Suyu Tedavisi

B12 içeren limon ve yoğurt otu kürü 

Kürün hazırlanması: 

1 bardak suda bir tutam yoğurt otunu 5 dakika kaynatın. 1 çay kaşığına limonun suyunu sıkın. Faydasını en iyi şekilde görmek için limonun suyunu taze sıkıp kullanmak gerekiyor.

Kürün uygulanması: 

Hazırladığınız yoğurt otu çayını ağızda dolaştırıp içilecek. Ardından 1 çay kaşığı taze limonu sıkıp ağızda gezdirin. Günde 2 defa uygulanır. Arada sırada da papatya çayı içilmesi önerilir. (İbrahim Saraçoğlu)

Aft Yaralarına Karşı Yapabileceğiniz Evde Tedavi Yöntemleri

  1. Dut suyu ağız yaralarına karşı etkili bir doğal ilaçtır. Aft iyileşene kadar her sabah 1 bardak dut suyu içebilirsiniz.
  2. Zerdeçal tozunu su ile karıştırarak merhem haline getirin ve aft yarasının üzerine sürebilirsiniz.
  3. Bir çay kaşığı kadar sodyum bikarbonatı su ile karıştırıp gargara yapın ve tükürün. Yaranız iyileşene kadar günde 3-4 kez tekrarlayabilirsiniz.
  4. Tatlı kaşığı kaya tuzu ile ılık bir bardak suyu karıştırarak doğal antiseptik bir gargara suyu elde edebilirsiniz. Günde 3-4 defa bu gargara ile ağzınızı 30 saniye çalkalayın ve tükürün.
  5. Hızlı bir iyileşme süreci için sabah ve akşamları fesleğen yaprağı çiğneyebilirsiniz.
  6. Aft üzerine nane yağı uygulamak ağrınızı hafifletecektir.
  7. Aft yarasını uyuşturmak ve ağrısını hafifletmek için karanfil tanelerini aft üzerine uygulayın.

Kaynak: Organik Doktorum sayfasından yararlanarak hazırlanmıştır.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın