Akdiken Bitki ve Faydaları nedir?

Akdiken Bitki ve Faydaları nedir?

Akdiken Bitkisinin Diğer İsimleri :

Gövem eriği, Ateştacı, Barutağacı, Geyikdikeni, Rhamnus catharicus (catharica)

Akdiken Bitkisinin Bileşeni : 

Meyvede organik asidler, şekerler, lavon, Akdiken bitkisinin meyve ve yapraklarında ramnoksantin ve locain adı verilen maddeler ile antrakinon türevleri ve C vitamini bulunur.

Akdiken Bitkisi Hakkında : 

Anayurdu Güney Avrupa ve Anadolu’dur. Kuzey Anadolu bölgesinin dağlık yerlerinde yabanisi yetiştiği gibi, aynı zamanda park ve bahçe için süs bitkisi olarak yetiştirilir. Hünnapgillerden olup boyları yaklaşık olarak 1 ile 3 m arasında çalı görünümlü bir ağaçtır. Dalları karşılıklı ve uçlarında diken bulunur. Fidanları taze iken grimsi gümüş iken olgunlaşınca siyah bir renk alır. Yaprakları karşılıklı yumurta veya kalp şeklinde kenarları kertiklidir. Çiçekleri yaprak diplerinden çıkar ve topluca demet gibi bir arada bulunur. Sarımsı yeşil renkli olup oldukça küçüktür. Çiçekleri yazın açar. Meyveleri önce yeşil olgunlaşınca siyah renkte yuvarlak ve bezelye büyüklüğünde olur.  Tadı mayhoş ve biraz da acı olan meyveler bitkinin tohumunu taşırlar.

Akdiken Şurubunun Hazırlanması : 

Akdikenin olgunlaşmış meyveleri güneşte veya suni olarak kurutulur, taze iken şurubu yapılır. Olgunlaşmamış meyveleri toplanır ise karın ağrısı yapar. Bitkinin olgunlaşmış meyvelerine biraz şeker ve su katılıp kaynatılarak şurup hazırlanır. Bu şuruptan sabah kahvaltısı öncesi bir yemek kaşığı içilir.

Akdikenin FaydalarıAkdiken Bitkisinin Faydaları
  • Ak diken meyvesinden 20-25 adet yenirse derhal, müshil etkisi gösterir. Bu meyveler kurutulup, ya da marmelat, şurup yapılıp saklanır.
  • Balla karıştırılıp gargara yapılırsa boğaz ağrılarına iyi gelir.
  • Kalp çarpıntılarına iyi gelir.
  • Sarılığa iyi gelir.
  • Akdiken meyvesi kaynatılıp balla tatlandırılarak içilirse içeriğindeki flavonlar nedeniyle idrar söktürür.
  • Meyvelerinin suyu ile siğil pansuman yapılır.
  • Meyvelerinin suyu kaşınan yerlere sürülürse Egzama ve kaşıntıya iyi gelir.
Akdiken Bitkisinin Yan Tesiri:

Olgunlaşmamış meyveleri kullanılmaz Güçlü bir müshildir. Fazla kullanılırsa karın ağrısı, kusma yapar. İshal yaparken mide bulantısı yapabilir.

Kullanım şekli-çay : 

Kurutulan meyve ve yapraklarından 2 tatlı kaşığı 1 bardak kaynamış suya konulur. 10-15 dakika süreyle demlendirilip süzülür. Bu çaydan, sabahleyin 1 bardak içilir.

Tazesi : Toplanan olgunlaşmış meyvelerinden 10 tanesi sabah kahvaltısından önce yenir.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir