Ankebut Suresi 69. Ayet Tefsiri ve Sırları

Ankebut Suresi 69. Ayet Tefsiri ve Sırları

 

وَالَّذ۪ينَ جَاهَدُوا ف۪ينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَاۜ وَاِنَّ اللّٰهَ لَمَعَ الْمُحْسِن۪ينَ

 

Ankebut Suresi 69. Ayet Türçe Okunuşu

Velleżîne câhedû fînâ lenehdiyennehum subulenâ(c) ve-inna(A)llâhe leme’a-lmuhsinîn(e)

Ankebut Suresi 69. Ayet Birebir Çeviri

Velleżîne: Kimseleri 

câhedû: Cihad eden(leri)

fînâ: Biz(im uğrumuz)da

lenehdiyennehum: biz elbette iletiriz

subulenâ: yollarımıza

ve-inna: ve muhakkak ki

(A)llâh: Allah

leme’a-: beraberdir

lmuhsinîn(e): İyilik edenlerle

Ankebut Suresi 69. Ayet Meali

Bizim yolumuzda Cihad edenleri elbette kendi yolumuza ulaştıracağız. Şüphe yok ki Allah iyilik edenlerle beraberdir.

Ankebut Suresi 69. Ayet Tefsiri


Kur’an Yolu Tefsiri

Putperestlerin, bütün uyarılara rağmen inkârcı ve inatçı tutumlarını devam ettirmelerinden üzüntü duyan müminleri teselli amacı taşıdığı anlaşılan sürenin son ayeti, müminler için anlamlı bir müjdedir. Zira ayette Allah, düşmanlarının baskıları karşısında sabır ve metanetle inançlarını koruyan, çizgilerinden sapmayan müminleri mutlaka başarıya ulaştıracağını, çünkü kendisinin daima iyilerin yani inançları doğru, işleri düzgün olanların yanında olduğunu müjdelemektedir.

Kaynak : Kur’an Yolu Tefsiri Cilt: 4 Sayfa: 286

Geylani Tefsiri

Bizim için cihad eden müminler ki onlar aynel yakin ve hakkal yakin derecelerini fıtratlarından gelen İstidatlarına göre elde etmişlerdir. Daha sonra da bizim uğrumuzda yok olabilmek için sahip oldukları her şeyi yolumuzda sarf etmişlerdir. Bizim ile Baki kalanlardan olmuşlardır. Benliklerini terk etmişlerdir. Bizim hüviyetimize dahil olmak için kendi batıl özelliklerinden vazgeçmişlerdir. 

Biz onları doğru yola, hidayet yolumuza ulaştırırız. Fazlasını bile yapar bir iyilik ve lütuf olarak onları kendimize çekeriz. Allah onlara kendisine çekemez mi? Durumları ile ilgilenmez mi? Onların rüştünü ve başarısını arttırmaz mı? Şüphesiz ki isim ve sıfatlarının geriği olarak seçkin kullarına tecelli eden Allah iyi işler yapan kulları ile beraberdir. 

Onlar Allah’a karşı edepli olmayı başarmışlardır. Kendi zatlarını Allah’ın zatında yok etmişlerdir. Keşf ve Şuhud makamlarını gerçekleştirmişlerdir. Allah’tan başka bir tanrının olmadığına kesinlikle inanmışlardır. Allah’tan başka hiçbir şeyin var olmadığına iman etmişlerdir. O noktadan itibaren batıl ve boş olan zatlarının gölgelerini yok olmaya mahkum olan kendi varlık yansımalarını mevcudiyet defterinden kesin olarak söküp atmak için çalışmışlardır. Artık onların gözü de kalmamıştır, ismi de, resmi de! Öyle olmuşlardır ki artık onların menşei de kalmamıştır. İzi de kalmamıştır. Onlarla beraberliğin yoldaşlığın ve işdeşliğin bir anlamı kalmamıştır. 

Eğer sen remizlerin ve işaretlerin ne anlama geldiğini anlayanlardan isen, sözcüklerin ve ibarelerin okunuşları kafanı karıştırmasın Allah doğruyu söyler doğru yola götürür. Allah bize yeter O ne güzel vekildir! 

Kaynak: Geylani Tefsiri

Ankebut Suresi 69. Ayet  Sırları

Ruhi sıkıntılardan çıkış arayan kimse bu ayeti okumalı,

Çare bulunamayan maddi ve manevi hastalıklara karşı sebeplere sığınıp bu ayeti okumaya devam etmeli

 

 

100% LikesVS
0% Dislikes

Bir Cevap Yazın