Astım İçin Şifalı Bitkiler

Şifalı Bitkilerle Astım Tedavisi

Hastalık, çeşitli nedenlerin bir araya gelişinden kaynaklanabilir. Genellikle, alerjik bileşkeler astım nöbetlerine yol açar. Bazı durumlarda neden, doğrudan kalıtımla ilgilidir, bazen de uyaran maddelere karşı organizmanın oluşturduğu bir tepkidir. Bedenin esneklik açıdan yetersizliği de bronşiyal kramplara yol açabilir. 

Astıma eğilimli kişilerde, gerginlik, korku, aşırı hareketlilik ve yorgunluk nedeniyle oluşan stres, bir astım nöbetini başlatabilir. Asetilsalisilik asit(aspirin) veya benzeri ilaçlar da, bazı alerjik hastalarda bir nöbete neden olabilir.

Bedenimiz, normal şartlarda pek çok etkenle başa çıkabilir. Ama çağımızın şartları, beslenme bozuklukları, yaşamı algılama ve uygulama biçimleri, genel anlamda hastalığın oluşmasında rolü olan öğelerdir ve tedavide göz önünde bulundurmalıdırlar.

Astım, şifalı bitkilerle tedaviye çok olumlu yanıt veren bir hastalıktır. Ama her hastaya iyi gelebilecek bir örnek reçete hazırlamak olanaksızdır. Çünkü şifalı bitkilerin, hastalığa yol açan etkenlere göre seçilmesi gerekir. 

Kramp çözücü ve solunumu rahatlatıcı etkileri olan bitkiler: 

Şahtere Otu, farekulağı (şahin otu-tırnak otu/Hieracium pilosella), güneş gülü (çiğ otu/Drosera ratundifolia), çıban otu, melek otu kökü, mine çiçeği, sedef otu, biberiye, çuha çiçeği kökü, pelin otu, civanperçemi, kekik, atkuyruğu. 

Normalin üstünde balgam oluşumunda, aşağıdaki, balgam söktürücü bitkilerin kullanılması doğru olur:

Anason, meyan kökü, öksürük otu, boğa dikeni kökü, okaliptus, ebegümeci, hatmi, sinir otu, ısırgan otu, rezene, kekik, çıban otu, boyotu tohumu, hindiba. 

Astım nöbetlerinin kalbi yorduğu durumlarda:

Aslankuyruğu, alıç ve ökse otu, kalbi güçlendirici etkileriyle, fevkalade yararlı olabilir. 

Kan basıncının yüksek olduğu durumlarda:

ökse otu, alıç, ıhlamur dengeyi sağlayabilir. 

Korku ve gerginlik hallerinde ise:

Kediotu kökü, şerbetçi otu çiçeği, aslankuyruğu, yulaf gibi bitkiler başarıyla kullanılabilir. 

Alerjik reaksiyonlara karşı ısırgan otu denenmelidir.

Ender de olsa, astım bazen yalnızca sinir sistemini güçlendirici droglarla tedavi edilebilir. Çünkü, astım nöbetini başlatan başlıca nedenlerden biri korkudur. Hatta, astım nöbetinden duyulan korku, nöbetin başlamasına neden olabilir. Böyle durumlarda, hastanın iç dünyasını dengeleyici ve kendine güvenini güçlendirici her yöntem uygulanabilir. Sinir sistemini güçlendirici bitkiler, bu süreci destekleyebilir, ama psikoterapinin önemini de göz önünde bulundurmak gerekir.

Süt ve süt ürünleriyle ilgili birkaç söz:

Çocuk astımlarında ve egzamalarında, sütün alerjik reaksiyonlara yol açtığı kanıtlanmıştır, hatta, yetişkinlerin bu tür hastalıklarının da süt ve süt ürünlerinden kaynaklanabileceğine inanılmaktadır. Çocuklarımızın, mümkün olduğunca uzun süre anne sütü emmeleri mutlaka gereklidir. Ama memeden kesildikten sonra, bazı zararlı maddeleri içeren inek sütüyle beslenmemelidirler. İçinde birçok harika(!) besin maddesi ve şeker bulunan süt ürünlerinden de kaçınmak gerekir. Hatta kırmızı etten de uzak durulmalıdır. Tüm bunlara karşın, inek sütünün içerdiği zararlı maddelerin hiçbirini içermeyen keçi sütü ve peyniri ile bu boşluk pekala doldurulabilir.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir