Avucumun içi kaşınıyor Neden?

Avucumun içi kaşınıyor paramı gelecek acaba?

Sol avuç içi kaşıntısının para kaybına, sağ avuç içi kaşıntısının ise para kazancına işaret olduğu söylenir. Bu kaşıntının bundan dolayı olma ihtimali çok zordur. Öyle ise ellerin aya dediğimiz, avuç içinde kısmında sebepsiz yere beliren kaşıntılar neden olur? Bu kaşıntılar bazı hastalıkların habercisi olabilir. 

Avuç içinde kaşıntının olması durumu bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle yaygın görülen rahatsız edici bir durumdur. Eğer bu kaşıntılar uzun süreli devam eden bir durumda ise ciddi bir problem yaşanabilir. Kaşıntının uzun sürmesi durumunda mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Avuç içi kaşıntısı nedenleri :

İlk olarak hastanın yaşı, banyo alışkanlıkları, kullandığı ilaçlar, kişinin psikolojik ve sağlık durumuna bakılır.

Avuç içi kaşıntısı Aşağıdaki durumlar kaşıntılı ellerin en yaygın nedenlerdendir:
  1. El egzaması ellerde kaşıntı, kırmızı cilt, kuruluk, çatlama ve kabarmaya neden olur. El egzaması ihtimali yüksek olan kişilerde aşırı neme veya sert kimyasallara maruz kalındığı bazı meslek gruplarında çalışanlarda rastlanabilmektedir. Özellikle temizlik, kuaför, matbaa, yemek servisi ve tamirci meslek gruplarında yaşanan bir sorundur.
  1. Diyabet hastalarında çoğunlukla kan şekeri yükselmesi nedeniyle ciltte kuruluk problemi yaşanır. Bu kaşıntılı cilt, avuç içi ya da vücudun diğer bölgelerinde kırmızı ya da ten rengi yumrularla meydana gelebilir.
  2. El kaşıntısı zaman zaman alerjik reaksiyona neden olan tahriş edici ya da kimyasallara sürekli maruz kalmanın neticesinde olmaktadır. Sıklıkla yüzük, ele takılan diğer takılar ve metallerden, sabun, dezenfektanlar, yüksek klorlu su, antiseptik veya antibakteriyel maddeler alerjik reaksiyonlara sebep olur.
  3. Kuru cilt, Cildin gerekenden daha az sebum üretmesi ile kuruyan ve pul pul dökülen cilt kaçınılmaz hale gelir. Aynı şekilde, alkol içeren el dezenfektanlarının sık kullanılması, kuru ve soğuk hava gibi etkenler cilt kuruluğunu etkiler. İhtiyacı olan nemden yoksun olan kuru cilt kolayca tahriş olur ve kaşıntı ortaya çıkar. Nemlendirici krem kullanın. Ayrıca, bolca su içmelisiniz.
  4. Kullandığınız bir ilaç sonrasında, vücudunuzdaki histamin reaksiyonları kaşıntıya neden olabilir. Kaşıntı, yaygın olarak ellerde ve ayaklarda görülür. Bu durumu doktorunuzla paylaşarak alternatif bir ilaç isteyebilirsiniz.

Avuç içi kaşıntısına ne iyi gelir?

Avuç içi kaşıntısında uygulanacak olan tedavinin belirlenmesi için sorunun tespit edilmesi ve o sebebe yönelik sorun çözümü bulunmalıdır.

Alerjik reaksiyonlardan kaynaklanan avuç içinde kaşınmasında alerjiye sebep olan maddenin bulunması ve bu maddeye temasın engellenmesi gerekir. Bununla birlikte uzman kontrolünde iyileşme sürecini hızlandırmak adına eczanelerden antihistamin  türünde kremler temin edilebilir.

Egzama ve dermatit sebebiyle meydana gelen kaşınma için semptomları dindirici ilaçlar kullanarak hasta rahatlayabilir. Cilt bakımına özen gösterilmesinin yanı sıra antibiyotik türevleri ya da yine antihistamin  ilaçlar kullanılması gerekmektedir. Bunun içinde bir uzmana görünmelidir.

Kaşıntının azaltılması ve korunmak için aşağıdaki evde uygulayabileceğiniz çözümleri deneyin. Kolonya, alkol içeren dezenfektanları kullandıktan sonra mutlaka ellerinize nemlendirici uygulayın. Avuç içi kaşıntısı olan bölgeye 5 ila 10 dakika boyunca soğuk nemli bez koyun. Ek olarak, buz torbası gibi soğuk baskı  kaşıntının şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir. Evlerde temizlik yaparken mutlaka eldiven kullanın. Bepanthol sensiderm gibi kaşıntı azaltan kremleri deneyin. Avuç içi kaşıntınız geçmiyorsa veya kaşıntıya başka semptomlar eşlik ediyorsa, mutlaka doktora görünün.

Doğal Terkipler:

Kaşıntı olan yerlere elma sirkesi sürülür. Menekşe çiçeği ezilerek mayi yapılır vücutta kaşıntı olan yere sürülür. Beyaz haşhaş tohumu sirke ile mayi yapılır. Bütün vücuda uygulanabileceği gibi ele sürülerek de uygulanabilir. Yarım saat cilde su teması olmamalıdır. Arpa kaynatılarak alınan suyu ile kaşıntı olan yerler yıkanabilir. Eriğin iç kısmı sirkeye batırılarak kaşıntı olan yere sürülür. Parmak aralarındaki Egzama için Ardıç katranı iltihaplı olan yerlere sürülürse şifa olur inş.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir