Az Uyumak

Geceleri ayakta ibadet etmekten ayakları şişen bir aşık, şükreden bir kul, ümmetine yol gösteren hidayet rehberi, geceleri ihya eden ve Rabbinin katından rızıklanan Peygamber sav biz onun ümmetiyiz. Biz ise fazla uyumaktan gözlerimiz şişmiş, yanı üzerine yatmaktan beli ağrıyan, altında kalın ve ortopetik yataklar olan, üstünde yünden ve pamuktan yorganları örtülü, karnı tok ve şiş nefes almakla zorluk çeken biz.

Şeyh Şibli (Rah) “ Bir aşığın bin yıl ömrü olsa, o bin yıl içinde bir gece sabaha kadar uyusa, o talibe Hak teala katında bundan büyük rüsvaylık yoktur.” (Nüzekkin nüfus, sayfa. 335 eşrefoğlu Rumi)

وَالَّذٖينَيَبٖيتُونَلِرَبِّهِمْسُجَّدًاوَقِيَامًا

25.64 – Onlar, Rabblerine secde ederek ve kıyamda durarak geceleyenlerdir.

يَااَيُّهَاالْمُزَّمِّلُ * قُمِالَّيْلَاِلَّاقَلٖيلًا * نِصْفَهُاَوِانْقُصْمِنْهُقَلٖيلًا * اَوْزِدْعَلَيْهِوَرَتِّلِالْقُرْاٰنَتَرْتٖيلًا

73.1 -4 Ey örtünüp bürünen (Peygamber)!. Kalk, birazı hariç olmak üzere geceyi; yarısını ibadetle geçir. Yahut bundan biraz eksilt. Yahut buna biraz ekle. Kur’an’ı ağır ağır, tane tane oku.

وَمِنَالَّيْلِفَاسْجُدْلَهُوَسَبِّحْهُلَيْلًاطَوٖيلًا

76.26 – Gecenin bir kısmında O’na secde et; geceleyin de O’nu uzun uzadıya tespih et.

Az uyuyup geceyi Allahı anmakta geçinmek, itaatkâr onların ibadeti ve gönlü yanıkların adetlerindendir. Allahı zikirle yaşanan seherler âşıkların devleti, hasret ateşi ile yananların saadet kaynağıdır. Velilerin gönül erlerinin az uyuyarak zikrullahla yaşadıkları seherler aşk ve şevkin doruğa çıktığı yüksek saadet saatleridir.

Az uyumak ve geceyi ibadetle geçirmekle birlikte değerlendirilmelidir. Sadece geceleri sabahlara kadar oturmak ve uykusuz kalmak yeterli değildir.

Az uyku ile huzurda olmak geceleri uykusuz geçirmek, güzel söz ve ve zikirle yaradanı zikretmek, onun huzurunda olduğunu hissetmek bile bir aşkdır. Bu kişi gecenin olmasını iple çeker.

Az uyku nefsiyle savaşa girmeyen kişinin başarma-sının ve devamlılık göstermesinin zor olduğunu bir durumdur.

İlahi sırları müşahade etmek için az uyku, az yemek gerekli irfan yolunda tutkunluk uykunun ve rahatın bitmesi gecenin karanlığında ağlayan inleyen, tevbe ile Rabbinin ipine sarılan onun zikri ile ruhun hayat bulmasını sağlayıp müşahade iklimi seyretmesi bir tutkunluktur.

Ulvi alemden bu süfli aleme gelen garip, hayvani nefsin istekleriyle boğuşup peşinde koşma sıkışıp kaldığın cismani yapıda mücadeleni tekrar ulvi âleme dönüş için toparla.

Gece uykusuz geçiren Allah dostu ve Hz. Peygamberin sav halifesi Hz. Ebubekir (ra) her gece yatsı namazını kılıp ailesinin yanı varır nasihat ve sohbet eder herkesin ihtiyacını görür. Herkes yatıp uyuyunca seccadesine geçer. İki rekât namaz kılar. Oturur murakabe ve zikre başlar belli bir vakit sonra teheccüd kılar. Sabah vakti herkesi uyandırır kendi sünneti kılar ve mescide çıkardı.

Az uyku ve gece ibadeti ayrılmaz bir yapıdır. Gece ayakta olmak aşkın ispatıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir