Bakırcılık Sanatı

Unutulan Türk El Sanatı Bakırcılık:

Çeşitli uygarlıklara beşiklik etmiş Anadolu’da hayatın her döneminde  farklı el sanatları ihtiyaçlarını  ve karşılarken kendi kültürlerini de bu ürettikleri malzemelere yansıtarak el sanatlarını icra etmişlerdir. Bu sanatlardan biriside Bakırcılık sanatıdır.

bakır işlemeciliği sanatı ile ilgili görsel sonucuBakırcılık Sanatı ve Tarihi:

Bakırın farklı metotlarla işlenerek  zamanla  süs ve mutfak eşyası yapımında kullanılması sonucu bakırcılık mesleğini doğurmuştur. Kazan, tava, sini ve leğen başta olmak üzere pek çok eşya yapımında kullanılan bakır, duvar süsleri yapımında da yararlanılan bir maden olmuştur.

Bakırın işlenmesi İlk kez Anadolu’da MÖ 4. Yüzyıllarına dayandığı bilinmektedir.

Bakır İşleme Yöntemleri:

Bir geleneksel meslek olarak bakırcılıkta;

  • • Dövme
  • • Eritme (dökme)
  • • Preste basma
  • • Sıvama gibi dört yöntem kullanılmaktadır.

Dövme metodu en eskisi olmasının yanında  en zor olanıdır. Çünkü bakıra şekil verme işlemi çekiç ile dövme usulu ile yapılır. Bu işlem için ocakta tavlanan bakır yumuşayana dek çekiçle dövülerek yassı bir şekil alması sağlanır. 

Ortaya çıkartılmak istenen ürün çizilir ve çekiçlenmek suretiyle çizilene şekil verilir. Dövme işlemi için şekil ve desen için kalem kullanılabilir. 1950’li yıllarda “çelik keski” ile verilen desenler bakır eşyalara bir zarafet ve estetik kazandırmıştır. 

Dövme ve diğer yöntemlerde kesme, parlatma, bükme, kıvırma makineleri, tokmak ve çekiçler, makas, zımba ve kumpas gibi birtakım unsurlar kullanılıyor.

bakır işlemeciliği sanatı ile ilgili görsel sonucu

Türk Mutfak Kültüründe Bakırın Yeri:

Zengin Anadolu mutfağında bakır artık eskisi gibi yerini alamamakta, eskiden tabak ve tencereler kazan ve güğümler hep bakır malzemelerle hayatımızda yerini almıştı şimdiler de ise süs eşyaları olarak vitrinsel olarak sanatsal bir hatıra olarak hayatımızda yerini sürdürmeye devam etmektedir. 

Eskinin bakır tepsileri veya leğenleri dekoratif bir malzeme oldu. Türk mutfağı Avrupa teknolojisinin ürünleri ile tanışmaya başladığında bakırcılık günümüzde önemini çok hızlı bir şekilde yitirmeye başladı. Eskisi gibi kullanılmayan bakır eşyalar dekoratif sanatsal ürünlerle birlikte hediyelik eşya olarak piyasada yer bulmaya çalışmaktadır.

100% LikesVS
0% Dislikes

Bir Cevap Yazın