Başarı Sadelik ve İnançla Kazanılır

Bismillahirrahmanirrahim

Her güne yeni bir umutla başlayan kardeşim, Akşamın karanlığına kadar sarf ettiğin çalışma performansı, hesaplar ortaya konulunca umutsuzluğa mı dönüşmekte. Plan ve proje yaparak oluşturduğun hedefler zamanın içinde erimekte. Harcadığın maddi servet, ortaya koyduğun performans, kusursuzca planların seni hedeflerine neden yaklaştırmaz. 

Gerçekte insanın bu kadar plan ve proje içine gömülmesinin nedeni nedir? Doyumsuzluk mu, gaflet mi, inançlarda zafiyete düşmek mi? İnsanın arzu ve şehvetiyle geliştirdiği inanç eksenli olmayan proje ve planlar bir bataklığa düşürebilir. 

Kardeşim insan ne yapmaya çalışıyorsa şunu önüne koymalı, şişirme hedefler değil sade ve net yapılabilir hedeflere kitlenmeli, bilinçaltını buna göre ayarlamalıdır. Hedef büyütmeniz kendinizi zora sokmayacak şekilde olmalı, bunları yaparken bazen yavaş bazen de hızlı hareket etmelidir. Hatasız olmak, harika olmak, mükemmel olmak gibi düşünceleri sergilemekten kaçınmalısın. 

Sade bir insan olmanın gayretiyle ilerleme sağlayın. Hedeflerinizde saplantıya ve aşırıya kapılmamalısınız. Hayatınızı programlayın yapabileceğiniz şeylerin altına giriniz. Bu sizin için kazanç olacaktır. Yapamayacağınız şeylerin altına girmeniz sonuçta yıkımla kişiyi karşı karşıya bırakır. 

Ne zaman hangi saatlerde çalışacak ve ibadet yapacaksınız bunları ayarlayın. İş hayatınızı programladığınız gibi ibadetlerinizi de ayarlayın ve belirleyin. Önemli yapıp bırakmak değil, az ama devamlı olan bir süreklilik yakalayın.

Gecenizin belirli bir vaktini günün muhasebesini yapmak için kendinize ayırmalısınız. Belirlediğiniz hedefler ve planlar, yapmaya çalıştığınız şeylerle örtüşüyor mu, yoksa hedeflerinizin gerisinde mi kalıyorsunuz, neleri başarıyor neleri başaramıyorsunuz, nedenlerini araştırın ve çözümler üretin… 

Kendinize yalan konuşmayın bu en büyük onursuzluktur. Düşüncelerinizi Tefekkür ile geliştirerek ilerleme sağlamaya çalışmalısınız.

İnsanlara verdiğiniz sözleri yerine getirmek için gayretli olun. Yapmayacağınız şeyleri vaad etmeyin. Bir hata yaptığınızda ise özür dilemesini bilmeli ve telafi yoluna gitmelisiniz. İnsan kaldıramayacağından fazlasıyla sorumlu tutulmamıştır.

“Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez…” (Bakara, 2/185)

“Allah hiç kimseye gücünün yeteceğinden başka yük yüklemez. Herkesin kazandığı hayır kendisine, yaptığı kötülüğün zararı yine kendisi nedir. Ey Rabbimiz, eğer unuttuk ya da yanıldıysak bizi tutup sorguya çekme! Ey Rabbimiz, bize bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme! Ey Rabbimiz, bize gücümüzün yetmeyeceği yükü de yükleme! Bağışla bizi, mağfiret et bizi, rahmet et bize! Sensin bizim Mevlamız, kâfir kavimlere karşı yardım et bize.” Bakara: 286

Sabah namazı ile güne güçlü başlamalısın, bu senin emniyet altında olmanı sağlayacak, gün boyu zamanı kontrollü kullanmasını bilmelisin, işlerinde helal dairesinde kalarak olumsuz davranmaktan kaçınmalısın. Sıkıntılar ve  iptilalar karşısında sabırlı tevekküllü ve yılmadan gayretli olmalısın. 

Bilgiçlikle değil, öğreticilik vasfını edep dairesinde kullanarak insanlara yaptığınız işlerde, katkı sağlamakla kendinizi göstermelisiniz. Her zaman olumlu ve geliştirici olmalı, insanlara her zaman katkı sunucu olmalısınız. İlim ve amel birlikteliğini edep ve ahlakla ruhumuzda misafir etmelisiniz. 

Her gün yeni güne inancınızla başlamanız sizi olumlu veya olumsuz gelişen olaylar karşısında sabır, şükür ve tevekkül ekseninde tutacaktır. İnancınla barışık güne başlanılmaması rızkın kimden olduğunun gafletine düşülmesine, isyana düşmek, hataların peşinde koşmak ve felakete düşmekten kurtulamaz planlarınız ve hedefleriniz zaman içinde erir ve yok olur.  

Allah inancı Müslüman kimliği ile barışık olmalı ve gerekli gayreti sarf eden mükafatı verecek olanın Allah olduğu bilinci ile hareket etmek size başarıyı kazandıracaktır.

“Her nefis kendi kazancına bağlıdır.” MÜDDESSİR:38

Allah bizleri dini üzerine sabit kılsın ve başarı konusunda bize yardım etsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir