Bir Eve Girerken İzin İstenmelidir


Bir kimse, bir kimsenin kapısına varınca önce: Esselamu aleyküm deyip selam vermeli ve içeri girebilir miyim, diyerek ev sahibinden izin istemelidir. Peygamber efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) bir evde idi. Beni Amir’den bir kimse, o eve gelip, selam vermeden, girebilir miyim? deyip. Peygamberimizden (aleyhisselâm) izin istedikte, Peygamber efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) hizmet edicisine: «Dışarı çık, şu adama selamın usulünü öğret», buyurunca, hizmet edici, dışarı çıkıp o kimseye: «Esselamu aleyküm, girebilir miyim?» söyle dedi. O kimse öğretilen sözü dinleyip. esselâmü aleyküm, girebilir miyim? deyince, Resûlüllah (sallâllahu aleyhi ve sellem) kendisine izin verip eve girdi. Evin kapısından usulüne uygun selam verip, izin istedikten sonra, arkasını kapıya döndürmemeli ve kapıdan uzak durmamalıdır. Zira arkasını kapıya dönmek ve kapıdan uzak durmak, içeriden verilecek cevabı işitmeye manidir. Bir defada cevap verilmezse, üç defa selam ve izin istemeyi tekrarlamalıdır. Cevap verilip kabul olunur ise ne âlâ, cevap verilmez ise oradan geri dönmelidir.

Fakat gelen kimse, kapı ile içerisi arasında uzaklık var, veya ev sahibi bir şeyle meşguldür, deyip, selamını ve izin istemesini duymadı diye bir zannı galibe varırsa, bu zaman selam ve müsaadeyi üçten fazla eylemesi caizdir. Bu müsaade istemenin aslı ve hakikati Ebû Said-i Hudri’nin (radıyallahu anh) bildirdiği hadis-i şerif iledir ki, Resûlüllah (aleyhisselâtü vesselâm): «İzin istemek üç defadır. İzin verilirse gir, verilmezse geri dön» buyurmuştur. Bu izin istemede, yabancılar, anne ve akrabadan mahrem olanlar eşittir. Zira bir kimse Peygamber efendimizin (sallâllahu aleyhi ve sellem) huzuruna gelip, annemin evine girmek için, izin istemem lazım mıdır? dedikte: «Evet diye cevap verdiler. Yani izin istemek gerektir buyurdu. Soran, annemle aynı evde oturuyorum deyip tekrar sual sordukta: «Yine annenden izin iste», cevabını verdiler. Üçüncü defa olarak, ya Resûlâllah, ben annemin hizmet edeniyim deyince: «Annenden izin iste, anneni çıplak olarak görmeyi arzu eder misin?» buyurup kesin cevap verdiler.

Ama koca için karısının evine girerken, izin istemek lazım değildir. İçeri girerken ayakkabılarını hareket ettirmesi müstehabdır. Ve yine bildirildi ki, evine girince, evinin hayır ve bereketi artması için hanımınada selam vermesi icabeder.

Kaynak: Gunyetüt Talibin Abdulkadir Geylani

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir