Böbrekleri Bitiren Alışkanlıklar

Böbrekleri Bitiren Davranışlar:

Böbrekler, sağlıklı bir yaşam için elzem olan çok sayıda işlevi yerine getirir. 

Böbrekler; sağlıklı bir yaşam sürdürebilmemiz için gerekli olan çok sayıda işlevi yerine getirir. Böbreklerin temel görevlerinden biri, günlük metabolizma sonucunda oluşan üre ve keratinin gibi zararlı artık maddeleri idrarla vücudumuzdan uzaklaştırmaktır.

Bu sayede vücudumuzdaki tüm organların uygun bir şekilde çalışması sağlanmış olur. Ayrıca böbrekler, gerek suyun, gerekse de sodyum ve potasyum gibi farklı yapıdaki tuzların fazlasını idrarla vücuttan atar. Böylece hem organlarımızın yeterli işlev görmesine yardımcı olur, hem de kan basıncımızı (tansiyonumuzu) dengede tutar. 

Böbrekler, bunlara ek olarak, aldığımız ilaçlardan bazılarının idrarla vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.

Böbreklerin idrar oluşturmak dışında başka önemli görevleri de vardır. Böbrekler, kemik iliğindeki kan hücrelerini olgunlaştıran eritropoetin adlı bir hormonun yapımından sorumludur. Bu sayede vücudu kansızlığa karşı korur. 

Buna ek olarak, D vitamininin sentez edilmesine katkıda bulunarak kalsiyum ve fosfor dengesini düzenler. Bu da kemiklerimizin dirençli olmasını sağlar. Tüm bu sayılan işlevlere ek olarak, böbreklerimiz, bazı hormonların kan seviyelerini düzenler.

Böylesine önemli olan bir organın zarar görmesi de sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Günlük yaşantımızda yaptığımız bazı hatalar da böbreklerin zarar görmesine neden olabilir.

böbrekler ile ilgili görsel sonucu

Aşırı derecede proteinli besinler tüketmek:

Birçok böbrek hastalığında idrarda atılan protein miktarı artar. İdrardaki bu artmış protein zamanla böbrek yapısında geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilir. Bu durumda fazla protein tüketmek, böbrek hastalığının hızlanmasına yol açar. Birçok gencin vücut geliştirme adına kontrolsüz bir şekilde aldığı takviye proteinler de akut böbrek yetmezliğine yol açabilir.

Bilinçsiz ilaç kullanmak:

İlaçların kötüye kullanımı, özellikle antibiyotik ve ağrı kesici, böbreklere zarar verebilecek yan etkilere yol açabilir.Öte yandan, özellikle kan basıncı ve diyabet için reçete edilen bazı ilaçların doğru dozda ve doğru şekilde alınması gerekir. Doğru alınamaması böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Tuz kullanımı:

Tuz, böbrek yetmezliğine katkıda bulunan en büyük yardımcıdır. Çok fazla tuz tüketilmesi, vücut elektrolitlerini ve kan basıncını düzenlemek için böbreklere fazla baskı uygular.Sağlıklı bir insan için günde 4 gram yemek tuzu tüketimi yeterlidir. Bunun için ilk adım olarak masadan tuz kaldırılmalıdır.

İdrarı tutmak:

Su içmek ne kadar rutin bir alışkanlıksa, idrar yapmak da zararlı olan sıvı atıkların atılması için gerekli bir eylemdir. Ancak birçok kişi hijyenik sebepler ya da bir takım yanlış alışkanlıklar sebebiyle idrarını gün içerinde sıklıkla tutmaktadır.

İdrar tutmak tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarına, mesane yapısının bozulmasına ve böbrek yetmezliğine kadar ilerleyen ciddi tablolara yol açabilmektedir. Bir kişinin normal bir süreçte günde 4-6 kez idrarın yapılması gerekir.

böbrekler ile ilgili görsel sonucu

Dehidrasyon su kaybı:

Dehidrasyon durumu, susuzluğu yok sayar ve vücudu kuru tutmak için böbrek fonksiyonunu durdurur. Börek düzgün bir şekilde çalışabilmek için suya ihtiyaç duyar.Bunun için günde yaklaşık 10 bardak su içilmeli. Yeterince su tükettiğinizi anlamak için idrarınızın rengine bakmalısınız. Vücudun susuz kalması ile ilk olarak böbrekler alarm verir. Vücudun ihtiyacı olan suyun alınmaması halsizliğin yanı sıra böbreklerde de taş oluşumuna yol açabilir.

Sigara içmek:

Kan damarlarının daralması ve sertleşmesiyle bağlantılı olarak böbrekler de dahil tüm vücut organlarına kan temini olumsuz olarak etkilenir. Böbrek hastalarında sigara içimi ölüm riskini en az 4 kat artırmaktadır

Tansiyonu kontrol altında tutmamak:

Kan basıncı yüksekliği kalp ve damar hastalıklarına yol açmasının yanı sıra, böbrek yetmezliğine de neden olabilir. Tansiyon hastalarının ilaçlarını kullanmaları, kan basınçları ideal seviyelerde olmadığı sürece bir anlam ifade etmez. Kan basıncı mutlaka büyük 130 ve küçük 80 ve altında olmalıdır.

böbrekler ile ilgili görsel sonucuB6 Vitamin Eksikliği:

Bilimsel olarak yapılan bir araştırma, B6 vitamini eksikliğinin böbrek taşı riskini artırdığını gösterdi. Bu vitamin kaynakları arasında ayçiçeği tohumları, Antep fıstığı, nohut, balık ve nişastalı sebzelerde bulunur.

Sürekli Çay-Kahve ve Asitli İçecek Tüketimi:

Çay ve kahve hemen hemen bütün insanların günlük tutkuları arasında yer almaktadır. Çokça tüketilen bu içeceklerin arasında asitli içecekler de yer almaktadır. Fakat bu içeceklerin terkibinde bulunan kafein önce kan dolaşımına dolaylı olarak da böbreklere olumsuz etki gösterir.

Uykusuzluk Sorunu:

Uyku esnasında vücut bütün günün yorgunluğunu atar ve aynı zamanda iç organlar da dinlenir. Uykuya dikkat edilmezse böbreklerin işlevi bozulur.  Eğer uykusuz kalırsanız, organlarınız aşırı çalışmak zorunda kalır ve dinlenme yapamıyor.

Alkol Bağımlılığı:

Böbreklere en ağır zararı bulunan maddeler alkollü içeceklerdir. Bu içecekler böbreklerde biriken zararlı maddelerin artmasına ortam hazırlar.

böbrekler için bitkisel çözüm ile ilgili görsel sonucu

Böbreklere İyi Gelen Bitkiler Ve Şifaları:

Adaçayı; bir miktar kurutulup 1 litre suda kaynatılarak içildiğinde böbrek ve mesane rahatsızlıklarına iyi gelir.

Anason; tohumları toz haline getirilip, üzüm şırasına karıştırılarak içildiğinde böbrek taşlarını düşürür.

Armut; böbrekleri çalıştırır.

Arpa; arpa suda kaynatılarak elde edilen sıvısı böbrek ve safra kesesi taşlarının sebebiyet verdiği ağrılara, karaciğer ve dalak hastalıklarına iyi gelir.

Aşk otu; tohumları;bir bardak sirke içine konup 2 saat bekletilerek içilirse böbrek, mesane ve safra kesesi taşlarını düşürür.

Aşk otu gövdesi; böbrek ve mesane rahatsızlıklarına iyi gelir. Çok miktarda alınan aşk otu böbrekleri yorabilir. Böbrek rahatsızlığı çekenlerin aşk otundan yapılan ilaçları kullanmamaları tavsiye edilir.

Ayrık otu ;(50 gram) kökünün bir litre suda kaynatılması sonucu elde edilen ilaç böbrek taşlarını ve idrar yollarındaki kumu düşürür.

Andız otu; üzüm şırasının içinde bir ay bekletilip içilirse böbrek, mesane ve safra kesesi taşlarının oluşumunu önler. 

Biberiye çayı;Mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir. Safra kesesi salgısını çoğaltır.

Domates, pırasa, armut ve üzüm;safra ve böbrek taşlarına iyi gelir. Domates, sıcak aylarda bol miktarda yenilirse, böbrek ve kan dolaşımını rahatlatır. Domatesten tam olarak yararlanabilmek için daima çiğ yenmelidir.

Hint safranı kökü; ve çalısı kaynatılarak içildiğinde karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarını giderir.

Huş ağacı; yapraklarından yapılan çay, böbrek tembelliğini ve vücudun su tutmasını önler.

Kabak; böbrek ve mesane iltihaplarına iyi gelir ve idrar sökücü etki yapar.

Lavanta çiçeği; böbrekleri temizler.

Meyan kökü; böbrek ve idrar yollarındaki taşları düşürür.

Mürver ağacı;kabuklarından yapılan çay, böbrek iltihaplarına iyi gelir.

Nohut; böbrek kumlarını temizler.

Şeftali yapraklarından; yapılan çay uzun süre içilince böbrek ve safra taşlarına iyi gelir.

Turp; böbreklerdeki mikropları öldürür.

Üzüm, elma, kavun, kereviz ve karahindiba; Böbrek hastalıklarına iyi gelir.

Yabani armut (ahlat); Mesane içinde mevcut olan taşları bakterilere dönüştürerek zamanla yok olmalarını sağlar.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın