Brunei’de Şeriat İlan Edildi

Güneydoğu Asya’da küçük  bir ülke Brunei, nüfusu yaklaşık 420.000 kişi başına yıllık milli geliri 50,000 dolar olan küçük bir eski İngiliz sömürgesidir. Borneo Adası, Endonezya ve Malezya ülkeleri ile çevrilidir.

Ülke Brunei, kralı  Hasan el- Bolkiah tarafından yönetilmektedir. Kral aynı zamanda Başbakan, Maliye ve savunma bakanlıklarını da kendisi yürütmektedir.

‫بروناي‬‎ ile ilgili görsel sonucuDoğal kaynakları bol olan bu ada ülkesi petrol ve doğal gaz zenginidir. Ülkede çoğunlukla Çinli ve Filipinli işçiler çalışmaktadır.

01.Mayıs 2014 yılında üç aşama ile İslam şeriatına geçiş kararı alınmıştı bu karar ulusları birçok örgüt tarafından kınanmasına rağmen önümüzdeki hafta İslam hukuku ve sınırlarına dayalı yasaların çıkartıldığını duyur.

Brunei’deki Şeriat yasası, yalnızca yaklaşık yarım milyon nüfusun yüzde 78’ini oluşturan Müslümanlar için geçerlidir.  Ülkede yaşamakta olan % 20 kesimin endişe duymaması gerektiği açıklaması yapıldı.

Yetkililer, gelecek haftadan itibaren Şeriat yasası uyarınca, “zina” ve “eşcinsellik” için bir ceza olarak “taşlama” Ayrıca Soygun için yeni ceza, bir ilk suç için sağ elin ve ikinci bir suç için sol ayağın amputasyonunu içerir gibi yaptırımları onayladı.

آتشه دار السلام أو آچيه أقليم من الأقاليم الخاصة في إندونسيا. Foto: APBrunei Sultanı Hasan el-Bolkiah’ın dünyanın en büyük spor araba ve lüks araba koleksiyonuna sahip olduğu ve 1.800 odalık bir sarayda yaşadığı söyleniyor. Aynı zamanda dünyanın en zengin insanlarından biridir.

Birçok itiraz ve muhalif hareketlenmelere  rağmen ödün vermeden şeriat kanunlarını uygulamaya sokan brunei,2015 yılında Müslümanlara noel kutlamalarını yasaklamıştı.

Çarşamba günü Uluslararası Af Örgütü, Brunei’yi yeni yaptırımların uygulanmasını “derhal askıya almaya” çağırdı.

Büyük Müftüsü Abdul Aziz, uygulanacak şeriat yasalarının rejim tarafından kullanılarak zulmün meşrulaştıracağı gibi söylevlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

KAYNAK.: uluslar arası haber kaynaklarından derlenmiştir.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın