Celal Bayar

T.C’nin 3. Cumhurbaşkanı olan Celal Bayar Kimdir?

 

Celal Bayar 16 Mayıs 1883 tarihinde Bursa’nın Gemlik ilçesinin Umurbey köyünde doğdu. İlk ve orta öğrenimi bitirdikten sonra sonra memur olarak işe başladı. Adalet, reji ve bankacılık sahasında çalıştı. 1908 yılında 2. Meşrutiyet’in ilan edilmesinin ardından İttihat ve Terakki Cemiyetinin çalışmalarına katıldı. 12 Ocak 1920’de toplanan Osmanlı Mebusan Meclisinde Saruhan Sancağı Milletvekili olarak görev yaptı. Kurtuluş Savaşının başlaması üzerine Anadolu’ya geçerek milli mücadeleye yakından destek verdi.

Daha sonra Birinci Büyük Millet Meclisinde Bursa milletvekili oldu. Lozan Konferansında müşavir olarak yer aldı. 1923 yılı yerel seçimlerinden sonra İkinci Büyük Millet Meclisi’ne İzmir milletvekili olarak girdi. 1937-1939 yılları arasında Başbakanlık görevini üstlendi. Ayrıca 1943 yılına kadar İzmir Milletvekili olarak siyasi kariyerine devam etti. Ülkede çok partili siyasî döneme geçilmesi üzerine 1946 yılında arkadaşları ile birlikte Demokrat Partiyi kurdu ve başkanlığına getirildi. Aynı yıl içerisinde TBMM tarafından Türkiye Cumhuriyetinin 3. Cumhurbaşkanı seçildi.

27 Mayıs 1960 tarihinde gerçekleşen askeri darbe sırasında tutuklandı. Yassıada Mahkemesi tarafından idam cezasına çarptırıldı. Cezası daha sonra müebbet hapse çevrildi. Kayseri Bölge Cezaevi’ne nakledilen Bayar, 7 Kasım 1964 tarihinde rahatsızlığı sebebiyle tahliye edildi. Celal Bayar  22 Ağustos 1986 tarihinde konjestif kalp yetmezliği nedeniyle İstanbul’da 103 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi 28 Ağustos 1986’da Ankara’da yapılan törenle Umurbey’de toprağa verildi. 

Kaynak. Akit Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir