Cin Çağırmak Günah mı? Günahsa Neden?

Bismillahirrahmanirrahim

Cin çağırmak günah mı? Neden günah?:

Bütün ulemaya göre ittifakla Cinler mükellef ve muhatap olan varlıklardır.  Cinlerle İnsanlar birçok kere muhatap olurlar karşılaşırlar ve karşılıklı bazı hukukları da oluşması söz konusudur. 

İnsanların cinlerle temas kurması günah değildir. Cinle irtibata girecek olan kişinin çağırma gayesini netleştirilmesi gerekir. Burada Hedef cine tapmaktan ve ondan ileriden haber almak gibi araflık ve sapıklık oluşturacak durumlardan uzak kalacak bir hedef yani niyet gereklidir. 

Cinlerden ilim tahsil edilebileceği gibi onlardan nasihat ve vaaz da dinlenebilir. Birçok konuda tıp da dahil olmak üzere ilmi ve dini tarihin geçmiş zamanlarının bilgisini almak için cinden istifade edilebilir. Bundan dolayı dinen bir sıkıntı yoktur.

Tasvip edilmeyecek birtakım usul ve yollarla cinlerle irtibat kurmayı  deneyenler vardır. Bu işleme bazen ruh çağırma da denmektedir. Aslında gelen cin taifesindendir. Bu kişiler bazı tavizler vererek cinle irtibata girerek çok önemli bir hata yapmış olurlar. Bir de bu işin ehli ve yol göstericisi olan mürşidlerle onların öngörü ve yardımları ile kurulabilecek irtibatlar vardır. Usul ve prensiplerle bu rehberin yardımıyla mesafe kat edilebilir. 

Tasvip edilemeyecek yollarla cinlerle irtibata geçmeye çalışan kişiler sufli cinlerle karşılaşırlar onlarda bu kişilerle dalga geçip, bazen da sonu iyi olmayan bir halle kişiyi karşı karşıya bırakabilirler. 

 

Aslında cinlerle irtibata geçmek kişi için bir üstünlük vesilesi değildir. Aksine büyük bir tehlikedir. Bu işi yapanlar tehlikenin farkındadırlar. Meraklarının yanında korku ile bir adrenalin salgısı ve şeytanın dürtüsü onu şeytanla irtibat kurmaya sevk eder. Bu heves onların daha sonradan geriye dönüşü olmayan bir yola girmelerine vesile olur. 

Önemli olan kişinin kendisini kontrol etmesidir. İnsan yeryüzünün halifesidir. Allah kendisine yönetimi vermiştir. Yinede acizlik hisseder, yinede doyumsuzluğu kendisini farklı bir misyonda görmeye sevk eder gayreti diğer insanlardan farklı olduğunu göstermek olanlar sonuçta sarf ettikleri bu çabanın neticesinde gurura ve kibre kapılırlar zamanla da şeytanın kölesi olurlar.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın