Çini Sanatı

Çini sanatı nedir?:

Yaklaşık bin yıllık bir geçmişe sahip olan. Çini sanatı; ilk örnekleri Karahanlılar dönemine ait yapılarda görülmeye başladı, özellikle büyük Selçuklular ve Anadolu Selçukluları zamanında vazgeçilmez bir Türk sanatı oldu. Osmanlılardan günümüze kadar gelen Türk sanatı çini iç ve dış mimari süslemelerin yanı sıra toprağın pişirildikten sonra şekil verilip kap-kaçak, tabak, vazo, sürahi vb. gibi eşyalar üretilmesine olanak sağlayan bir el sanatıdır.

çini sanatı ile ilgili görsel sonucu

Çini Yapımı Nasıldır?:

Çini sanatı; tebeşir, kum, kaolen gibi doğal malzemeler karıştırılıp hamur yapılır. Hamura istenilen şekil verilip kuruması için bir süre beklenir. Kuruyup şekil almış hamura astarlama yapılır. Astarlama ile kurumuş hamur beyaz bir görünüm alır. Çok yüksek derecede fırında bir gün boyunca pişirilir. Fırından çıkartılan şekil verilmiş parçadaki pürüzler düzeltilir.

Kara kalem ile çizilen beyaz kağıt üzerinde ki desen şablonu ile kaplanır. Desen, iğne ile delinir ve kömür tozu yardımıyla yapılacak çini yüzeyine aktarılır.Kobalt ve siyah renkten oluşan boya  ile desen pişmiş parçaya çıkartılır.

Sanatçının sanat inceliğine veya hayal dünyasına göre renkler ile yüzey boyanmaya başlanır. Boyanan parça sır ile kaplanır ve ikinci pişirilme aşamasına geçilir. Ve işlem tamamlanır.

Çiniler  genelde iki türe ayrılır:

1- Büyük levhalar halinde olan çiniler, Duvar çinileri
2- Küçük parçalardan (mozaik) Evani denilen bu tür tabak, vazo, kupa, kase, sürahi, bardak ve benzeri seramik ürünlerinden oluşmaktadır. Bu türe halen kullanma seramikleri demekteyiz.

çini sanatı ile ilgili görsel sonucuÇini Desen Teknikleri:

1- Sıraltı tekniği
2- Sırüstü tekniği
3- Minai tekniği
4- Lüster tekniği
5- Lacvardina tekniği

Osmanlı Döneminin önemli Çini Sanatı Örnekleri:

İznik Yeşil Cami minaresinde(1390), Bursa Yeşil Cami ve Türbesinde (1421), Bursa Muradiye Camiinde (1426), Edirne Muradiye Camiinde (1433), İstanbul Mahmut Paşa Türbesinde (1463), Çinili Köşkte (1472), ve Edirne de Şah Melek Paşa Camilerinde cini sanatı görülmektedir.

İstanbul da Yavuz Sultan Selim Camii ve Türbesi (1522), Şehzadeler Türbesi (1525), Haseki Medresesi (1539), Şehzade Mehmet Türbesi (1543), Topkapı da Kara Ahmet Paşa Camii (1551), Üsküdar Çinili Cami (1640) , İstanbul Yeni Cami ve Külliyesinin (1663) gibi mimari eserlerde kullanılan çiniler bu dönemin eserleridir.

1561 de tamamlanan Mimar Sinan’ın yapıtı Rüstem Paşa Camii’nde kubbeye kadar bütün yüzeyler çini kaplanmıştır. Dönemin en görkemli örneğidir. Ayrıca; Beyşehir Kubadabad Sarayı, Sivas Gökmedrese,
Erzurum Çifte Minare, Yakutiye Medresesi sayılabilir.

Çini sanatı ile İlgili örnekleri İçin Gezilebilecek yerler?:

-Kütahya Çini Müzesi
-İstanbul Pera Müzesi
-İstanbul Sadberkhanım Müzesi
-Yıldız Çini Fabrika-ı Hümayunu
-İstanbul Rüstempaşa Cami
-İstanbul Ayasofya I. Mahmut Kütüphanesi
-İstanbul Süleymaniye Cami
-Bursa Şehzade Mehmet Türbesi
-Bursa Yeşil Türbe
-Kütahya Çiniciler Çarşısı
-İstanbul Çinili Köşk
-Topkapı Sarayı Müzesi ni ziyaret etmeleri önerilir..

Çini Sanatı Ustaları:

-Baba Nakkas
-Velican

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın