Cinler normal insana nikah kıyar mı?

Bismillahirrahmanirrahim

Cinler normal insana nikah kıyar mı?:

Kısa olarak sorulan bu sorudan iki yönlü anlam çıkıyor birincisi cinler normal bir insanın şerri nikahını kıyabilir mi? ikincisi ise cinler bir insanla nikah akdi yapabilir mi?

Cinlerde insanlar gibi mükellef varlıklardır. Onların da kendilerine göre fırkaları ve mezhepleri mevcuttur. İnsanlar gibi onlar da ibadet etmektedirler ve onların da sevap ve hayır anlayışı mevcuttur. Buna göre de cennet ve cehennemle  mükafatlandırılma veya cezalandırılmakla karşı karşıyadırlar.

Cinler insanlara vaaz ettikleri gibi  insanların birbirlerinden davacı oldukları gibi kendi aralarında da birbirlerin davacı olmuşlardır. Cinler insanların yanında ilim tahsil ettikleri gibi insanlara da ilim öğretmişlerdir. Öyleyse mükellef olan bu varlıkların ehli iman olanlarının insanın nikah kıyma şartlarına sahip olanlar gibi durum ve şartların oluşması ile Insanların nikahını kıyabilir.

Sorunun ikinci Anlaşılan tarafı insanlarla nikah yapabilirler mi bu konuda söylenen çok şey var işin içerisine İsrailiyat da karışmış boyuttadır. İmam Malik ten rivayetlerle anlatılan  Bu konuyla ilgili birçok haberler vardır yapı ve durumları farklı olan cinlerin insanlarla evlenmeleri caiz görülmemektedir. insanların mallarına ve evlatlarına musallat olan cinlerle nikah akdi için şu ling inceleyiniz

https://manevidestekdayanisma.com/cinlerle-evlenmek/

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın