Çocuğun Babadaki Hakkı

Çocuklarınızın Sizin Üzerinizdeki Hakları 

Zamanımızın babaları bir zamanın evlatlarıydı. Zaman onları evlatlıktan baba olma konumuna getirdi. Her zaman ebeveynlerle evlatları arasında yaşanan problemleri etrafımızda duyarız. Neden bu sıkıntılar yaşanır acaba çocuklarımızı yetiştirirken özen göstermemiz bize karşı çocuklarımızın asi ruhlu olmasına sebep mi oldu. 

İyi bir baba çocuklarının yetişmesinde etken olan dokunuşları zamanında yapan kimsedir. Bunların evlatları da hayırlı evlat olur. Anne ve Babalar çocuklarının doğumundan evvel çocuk yetiştirmeye başlamalı helaller ve haramlar ile şüpheli şeyler terk edilmelidir. 

Çocuğun baba üzerinde hakkı üçtür:

1- Doğunca ona güzel bir isim koymak

2- Aklı ermeye başladığı zaman Kur’an okumayı öğretmek

3- Kendini bilince evlendirmek

Bunu güzel bir örneklendirme ile devam ettirelim Hz. Ömer (Ra.) şöyle anlatıyor:

Bana biri geldi ve oğlundan şikayet etti. 

Şöyle dedi: Bu benim oğlumdur; bana karşı geliyor. 

Hz. Ömer (r.a.) oğluna çıkıştı ve şöyle dedi: Babana karşı gelirken, Allah’tan korkmuyor musun? Babanın sende şu kadar hakkı vardır.

O çocuk şöyle dedi: Ama çocuğun da babada hakkı var?

Buna karşılık Hz. Ömer (r.a.) şöyle dedi: Evet, çocuğun da babada hakkı var. Şöyle ki: Anasını seçip almak; kötü, düşük bir kadın olmamalı ki, sonradan çocuğa bir ar gelmesin. Sonra, çocuğa güzel bir ad bulup koymalı ve ona Kur’an okumayı belletmeli. 

Bunu dinleyen çocuk, yemin ederek şöyle dedi:

Vallahi, bu benim anamı seçmedi. Anam Sindli bir kadınmış; onu dört yüz dirheme satın almış. Adımı da, güzel bir ad koymamış. «Erkek Yarasa» demeğe gelen bir isim koymuştur. Allah’ın ayetinden bir ayet bile bana belletmedi. 

Bunları dinleyen Hz. Ömer, o babaya döndü ve şöyle dedi: Çocuğun sana karşı geldiğini söylüyorsun; ancak sen daha önce onun hakkını vermemişsin. Yanımdan çık git.

*

Görüldüğü gibi siz baba veya anne olarak çocuğa bir şeyleri zamanında vermelisiniz ki çocuk size karşı asi olmasın saygılı ve hürmetkar olsun. Siz anne ve babanıza nasıl davranmış iseniz o çocukta size aynısını yapacak veya davranış içinde olacaktır. Evet ne ekersen onu biçersin. Anlatıldığına göre bir çocuk babasını bir yerde dövüyordu. Dediler ki neden böyle yapıyorsun. Çocuğun dövdüğü baba şöyle der. Onu bırakın bende babamı aynı yerde dövmüştüm. Onu ayıplamayın. 

Bir kimse babasına asi olursa kendi çocuğundan sürür yüzü görmez hayatta aradığını bulamaz. Ehli ile geçinemez. Evinin tadı bozulur. Hayattan lezzet almaz. 

Baba anlayışlı olmalı çocuk yetiştirirken kendine iyilik etmelidir. Çocuğuna vereceği emir kendisine isyan olmamalıdır. Bazı salih zatlar çocuklarından bir şey istemezlermiş ki, çocuk bize asi olmasın. Baba veya annenin meşru isteklerini yerine getirmeyen çocuk ateşe hak kazanır. Kimse de çocuğunun kendi istekleri yüzünden ateşe atılmasını istemez.

Bazı anne ve babalar daha küçüktür büyüyünce yapar derler. Biz yaşayamadık onlar yaşasın bari daha gençtir. İyide be adam ne zaman ağaç yaşken eğilir bu yaşlılık uzun sürmez nasıl yol aldırırsan o şekilde artık devam eder artık çeviremezsin sonra dizini dövmekle kalmaz sırtından da dert ve kötek sonra kalkmaz. 

Çocuğunuz için iyilik sahibi olunuz. Akraba ziyaretleri yapınız. Din kardeşlerinize ikramda bulununuz. Çoluk çocukla etrafınızdaki insanlarla iyi geçininiz. Dininizi koruyunuz. Hayırseverlikte öncü olunuz. Dilini tutan gözünü dışarıdan içeriye çeviren olunuz. Lüzumsuz işlerden uzaklaşınız ki çocuklar bu yaptıklarınızla örnek alınacak bir anne ve baba olduğunuzu sizde görsün. 

Resulullah (ﷺ)’in şöyle dediği rivayet edilir: “ 4 şey insanın saadetindendir:
  • Hanımı iyi bir hanım olması
  • İyiliği seven çocukları olması
  • Tanışıp biliştiği kimseler, yararlı kimselerden olması
  • Rızkını kendi ülkesinde, kendi memleketinde kazanması.

Kendisinin bağışlanmasını isteyen kimse dua eden bir çocuk yetiştirsin Çünkü siz öldükten sonrada sizin için hayır kapısının açık olması onun vesilesiyledir. Sizin için devamlı sadaka verecek bir evlad, ve sizin için mağfiret dileyen salih bir evlad geride bırakmanız Amel defterinizin hayır adına açık kalmasına vesile olacaktır. Allah böyle salih evlatlar yetiştirmeyi nasip etsin inş.  

 

 

100% LikesVS
0% Dislikes

Bir Cevap Yazın