Çocuklara Özen Göstermek

Bismillahirrahmanirrahim

Allah’ın bir kulları için vermiş olduğu en güzel nimetlerden biri ve kalbin meyvesi olan çocuklar.

Evlenen çiftin çocukları olunca anne baba olurlar. Hayat onlar için değer bulur. Bütün koşuşturmalarımız, birikimlerimiz hep onlar içindir. Bu dünyadan biriktirdiklerini yanına alıp giden birini gördünüz mü.

İyi ahlak üzere yetiştirdiğimiz bilinçli gözümüzün nuru çocuklar. Biz bu dünyadan gitsek de bizim temsilcimiz olarak kalırlar. Her çocuk toplumun bir ferdidir. Ülkesi ve insanlık içinse bir değerdir.

Çocuklarımızın hayatta başarılı ve mutlu olmasını istiyorsak onları nasıl yetiştirmemiz gerektiğini bir ebeveyn olarak bilmemiz gerekir.
Unutulmamalı ki  geleceğe şu anda yetiştirilen küçük insanlar damga vuracak. Bu şu demek oluyor geleceği bilinçli, eğitimli, kültürlü ve ahlaklı Anneler ve babalar kuruyor demektir.

Çocuk sahibi olmakla anne ve baba olduk demek olmuyor. Onu dünyaya getirdik saldık çayıra ile çocuk yetişmiyor. Okula götürüp getirmekle, ona oyuncaklar ve her türlü teknolojik yapıyı sunmakla da çocuk yetişmiyor.

Çocuğun zihinsel ve ruhsal gelişimini sağlamak da anne ve babanın görevidir bunu bilinmesi gerekir.

İlgili resimYeni eğitim yılı başladı, ‘genç fidanlara su gibidir eğitim’  sloganik klişeleşmiş sözlerle eğitim anlayışı yeterli değildir. Çocuklar eğitimden fayda gören bir yapıda yetişirlerse, gençlik, yetişkinlik süreçlerinde sağlıklı bir birey olurlar.

Sorunlu ailelerin çocukları toplum hayatta problemli bir insan olma durumuyla karşı karşıyadırlar. Çocuğun toplumda uyumlu bir ferd olabilmesi için mutlu bir ailenin içerisinde uyum sağlama yeteneği geliştirmesi gerekir.

Anne ve babalık sanatı gerçekten çok önemlidir:

Bir insan yetiştirmek ve yetiştirilen bu insanla gurur duymak zevklidir buna ulaşmak kolay da değildir. Meşakkatli bir yoldur sabır ister, özveri ister.

Özellikle anneler çocuğu yetiştirirken hayata sımsıkı bağlanırlar çocukları için yaptığı fedakarlıklar bir annenin yaşama desteği haline gelebilir. Anneler gerekse babalar çocuklarıyla hayata bağlanırlar onlar sayesinde geleceği umutla kurarlar.

Sağlıklı yetişmemiş ebeveynler çocuklarına yaklaşımda başarılı olamayabilirler. Bu duruma aldıkları eğitim ve ahlaki yapının yeterli olmayaşı sebep olabilir.

Zor ve incelikli bir sanattır çocuk yetiştirmek:

O sizin gibi düşünmeye bilir sizin gibi olmak veya daha başarılı olmasını istemeniz çocuğu zora sokacaktır. Çoca duyarız ‘benim kızım Doktor, benim oğlum Avukat’ olacak deriz. Neden Çünkü siz ulaşamadınıza çocuğunuzun ulaşmasını arzuluyorsunuz bu sizin arzunuz ya çocuğun arzuları ne olacak.

ÇOCUKLAR ile ilgili görsel sonucu

Koyulan çıta neyin nesi:

İşte yıkım başladı çocuğu tanımadan, Anne ve Baba baskısı ile çocuk bir yanlışın içerisine sokmaya başlıyorsunuz. Çocuk gözlemlerle bilgi ve becerileri ile değerlendirilerek yetiştirilmelidir. Onun hayatta başarılı olmasını istemek güzel bir şeydir. Ama bu başarı için olmasını istediğiniz makam için çocuğu çatlatmak iyi bir şey değildir. Çocuğunuz yarış atı değil bir insan olduğunu unutmayın. Onun da kendine ait bir dünyası, küçük de olsa duyguları ve istekleri ve tercihleri olacaktır bunlara dikkat edilmesi gerekir.

Ergenlik dönemine ulaştığında ebeveynlerle birçok sorunlar yaşayabilir. Kuşak çatışması denilen boyutla karşı karşıya kalabilirsiniz. İşte bunun yaşanmaması için yetişkinler olarak çocuklarımızın üzerinde, küçük yaşlardan itibaren bilinçli sağlıklı bir eğitim anlayışıyla üzerlerine titrememesi gerekir. Çocuklarımızı yabancı çizgi filmlerle ve filimlerle değil. Bilinçli bir yetiştirme ile kültürlü, Dinine bağlı anne ve babalar yetiştirmelidir.

Çocuğu salarsanız çayıra edindiği arkadaş onu getirir ahıra. İyi yetiştirilmiş bir çocuk zihinsel ve ruhsal olarak huzurlu ve mutlu olacaktır.

Sağlıklı bir arkadaş ortamını seçmekle, çocuklarımız artık kendi seçimlerini yaşamaya başlayacak ve kişiliklerini sergileyip geliştireceklerdir. O yüzden çocuklara vereceğimiz faydalı eğitim onun kişiliğinde çok güçlü bir yapı oluşmasını sağlayacaktır.

Çocuğumuzu Ne kadar sağlam öz değerlere sahip biri olarak yetiştirirsek vatanına, milletine sahip çıkacağı seçimleri her zaman yapacaktır. Yüz kızartacak, kötü tesirler oluşturacak olan olaylardan da uzak kalacaktır.

Bir anne ve baba olarak bu hayat yürüyüşünde onu her zaman korumak isteyebiliriz ama bunda başarılı olamayabiliriz. O yüzden hayatın zorlukları da çekinilmeden net bir şekilde anlatılmasının gereği vardır. Kötü örnekler ve iyi örnekler üzerinden hayal kurmadan hayatın bütün gerçeklerini gösterebilmenin gayretinde de olmalıyız.

Unutmayalım ki ahlaki değerlerle donatılmış bir gençlik, ailesini olduğu kadar ülkesini de ayakta tutacaktır.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın