Covid-19 Yeni Coronavirüs

Covid-19 (Yeni Coronavirüs) Tanıyalım 

Hayvanlar arasında yaygın olan ve özellikle Yarasalarda bulunan Koronavirüs, büyük bir virüs ailesinin bir alt tür grubudur.  Bu yeni virüs dahil sadece yedi tanesi insanlara bulaşabiliyor.

Nasıl Ortaya Çıktı:

Biyolojik Silah geliştirme laboratuvarlarında Sars- Corona Virüsünün Birleştirilmesi ile oluşturulan Covid-19 İlk kez geçen aralıkta Çin’in Wuhan şehrinde görüldü. İlk vakıa Wuhan şehrinde bulunan hayvan pazarında balıkçılık yapan 49 yaşında bir Çinli üzerinden yayıldığı tahmin ediliyor.

Bu virüs İnsanlığın yeni dünya düzenine geçişi için kullanılan akıllı sistemler gibi oluşturulmuş bir virüstür. Üç aylık bir zaman dilimi içinde bulunduğu yerlerde mutasyona uğruyor ve Öldürüyor sağ kalanlar eskisi gibi sağlıklı olamayabiliyor. Bu ve bunun gibi virüsler üst akıl denilen yapı tarafından bir dizayn hareketi için ara ara artık kullanılacaktır. 

Nasıl bulaşıyor?

Tüm araştırmalar kesinleşmemiş olmakla birlikte tespit edilen bilgi; Virüsün solunum yolu ile bulaşır. Virüs genellikle hasta kişinin öksürmesi ve aksırması sırasında oluşan damlacıkların havaya saçılması ile 1 m’ye kadar yakın temas içinde ve korunmasız kişilerin solunum yollarından girmesi ile olmaktadır. Virüsün bulunduğu eşyalara dokunduktan sonra da ağız ya da buruna eller aracılığı ile taşınarak Virüs İnsanlara Bulaşmaktadır…Şimdilik kuluçka süresinin 2-14 gün olduğu düşünülüyor.

Corona Virüse yakalananlarda hangi belirtilere rastlanır?

Virüse yakalananlarda önce yüksek ateş başlıyor. Ardından kuru öksürük şikayetleri gözleniyor. Bir haftanın sonunda ise nefes darlığı sorunları ortaya çıkıyor. Burun akıntısı, halsizlik, vücut ağrısı da belirtiler arasında yer alıyor. Virüsle karşılaştıktan sonra genellikle 2 gün içinde belirtiler ortaya çıkıyor ancak bu süre 14 güne kadar uzayabiliyor.

Ayrıca yapılan son açıklamalarla birlikte koku ve tat duyusu kaybının coronavirüs belirtisi olarak yer alabildiği açıklandı. Ayrıca İshal ve bulantılar da görülebilmektedir.

Kimler Corona Virüs Riski Taşıyor?

Herkes, çünkü bu yeni bir virüs ve kimse bağışık değil. Ancak, herkes hastalık belirtisi göstermeyebilir. Hasta Olanların hepsi, ağır hastalık geçirecek anlamına da gelmez. Kronik kalp hastalığı, akciğer hastalığı, kronik böbrek ve karaciğer hastalığı olanlarda daha ağır ve hayatı tehdit eder nitelikte seyretme eğilimindedir.

Tedavisi var mı?

Şimdilik tedavilerde temel prensipler uygulanıyor. Hastanın bağışıklık sistemi virüsle mücadelesini yenene kadar vücut fonksiyonlarının işler halde tutulması, nefes desteği sağlanıyor.

Bilim insanları virüse karşı aşı geliştirme çalışmalarına da devam ediyor. Yıl sonuna kadar aşının insanlar üzerinde denenmesi planlanıyor.

Hastaneler de virüs önleyici bir takım ilaçları test ediyor.

Kaynak: Çeşitli Sağlık kuruluşları ve internet ortamından yararlanılarak hazırlanmıştır. Bilgilendirme Amaçlıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir