Cuma günü okunacak dualar

Cuma günü okunacak dualar

Cuma günü İslam dini açısından önemi olan kutsal günlerden ve bayram günlerinden biridir. Aynı zamanda haftanın en hayırlı gündür. Geçmişte bazı önemli olayların gerçekleştiği günlerdendir. İslam dini için önemli olan birçok olayın bu günde gerçekleştiği doğrudur. Hz. Adem (AS)’ın Cuma günü yaratılması, aynı gün cennete konulması, aynı gün dünyaya gönderilmesi ve yine aynı gün tövbesinin kabul edilmesidir. Hz Adem (AS) mübarek Cuma gününde vefat etti, ve kıyamet Cuma günü gerçekleşeceği belirtilmiştir.

Cuma günü duaların kabul edileceği bir vakit aralığı vardır. Bu gizli tutulsa da, Cuma hutbesinin okunması ile başlar o günün gün dönümüne kadar olan zaman aralığı, duaların kabul edileceği vakit aralığı olduğu söylenmektedir.

Cuma günü okunacak dualar

Cuma namazından sonra şu duayı okumak müstehabdır: Allahümme ya ganiyyü, ya hamidü, ya mübdiü, ya mu’idü, ya rahimü, ya vedud. Eğnini bi halalike an haramike ve bi fadlike ammen sivake.

Ey Gani, Hamid, Mübdi, mu’id, Rahim, Vedud olan Allah’ım. Beni helal ettiklerinle iktifa ettir, haramlara düşürme. Fazlınla, ihsan ederek beni Senden başkasına muhtaç etme! demektir.

Bu duaya devam edenleri Allahü Teâlâ başkalarına muhtaç etmez ve ummadığı yerden rızıklandırır .

Abdullah bin Ömer buyurdu ki: Haceti olan bir kimse çarşamba, Perşembe ve Cum’a günleri oruç tutsun. Cum’a günü temizlenip namaza gitsin. Az veya çok sadaka versin. Namazdan sonra şu duayı okursa Allahü Teâlâ’nın izni ile duası kabul olur.

Allahümme inni es’elüke bismike bismillahirrahmanirrahim. Ellezi la ilahe illa hu. Alimül ğaybi veşşehadeti hüverrahmanürrahim. Ve es’elüke bismike bismillahirrahmanirrahim. Ellezi la ilahe illa hüvel hayyül kayyum. La te’huzühu sinetün ve la nevm. Ellezi meleet azametühüsse-mavati vel arde. Ve es’elüke bismike bismillahirrahmanirrahim. Ellezi la ilahe illa hüve ve anet lehül vücuhü ve haşe’at lehül ebsaru ve veciletil kulubü min haşyetihi en tusalliye ala Muhammedin ve en tu’tini haceti diyerek hacetini söylemelidir.

100% LikesVS
0% Dislikes

Bir Cevap Yazın