Çürük diş ağrısı için doğal çözümler

Çürük diş ağrısı için doğal ağrı kesiciler

Ağız ve diş sağlığına hassasiyet gösterememek dişlerin zaman içinde çürümesi ve iltihaplanmasına sebep olabilir. Çürüme ve iltihaplanmalar insanın yaşam kalitesini etkiler. Gelin doğal olarak kullanılabilecek yöntemler nelerdir bir bakalım.


22/05/2021- Şifahane, Diş Hastalıkları


  Şifahane  

Hangi yaş grubundan olunursa olunsun ilk önce bir diş hekiminize danışınız. Evdesiniz ve geç saatlerde böyle bir ağrı ile karşılaşırsanız ilk olarak ağrı kesici etkiye sahip aromatik yağlar ve bitkisel yöntemlere başvurulması tavsiye edilir. 

soğuk-sıcak ve şekerli gıdaların tüketilmesi bazen ağrı ve sızıya sebep olur yeteri kadar kalsiyum alınmaması kaynaklı olan bu rahatsızlıklar için kolayca uygulanabilecek ve diş ağrılarını önemli ölçüde azaltacak yöntemleri sizler için derledik.

İşte, evde diş ağrısını hafifleten ve geçiren doğal yöntemler:

Birinci ve etkili her insanın bildiği favori uygulama  tuzlu su durulaması etkili bir tedavidir. Bunun için yaklaşık 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suya karıştırın ve gargara yapın. 

Birçok hastalığa iyi gelen Sarımsak diş ağrısında da kullanılabilir. Bir diş sarımsağı dişin üzerine koyun ve en bir saat bekletin Dağılmaya başlayan sarımsak ağrının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Diş ağrısı yaşadığınız tarafa soğuk kompres uygulayıp ağrının hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Bunun için 20 dakika boyunca havluyla sarılmış bir buz torbası tutun. Bunu birkaç saatte bir tekrarlayabilirsiniz.

Diş ağrısı nasıl geçer? İşte 10 etkili öneri…Antiseptik bir özelliğe sahip olan karanfil yağı, diş macunlarının içeriğinde de kullanılır. Evde karanfil yağı varsa, pamuğun yağlanması ile, dişinize sürün. Karanfil yağı yerine tane karanfil kullanacaksanız, ağrıyan dişin üzerine koyup hafifçe bastırınız bu yeterli olacaktır. Karanfil, dişte uyuşma etkisi yaratarak ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.

Adaçayından yararlanabilmek için, bir bardak suyu kaynatın. Kaynar suyun içerisine az miktarda adaçayı atın ve demleyin. Daha sonra adaçayının yapraklarını süzün ve suyun ılımasını bekleyin. Ilıyan adaçayı suyu ile gargara yapın.

Buğday çimi sayısız iyileştirici özelliğe sahiptir ve dahili olarak alınırsa vücudunuzu içeriden iyileştirmeye çalışabilir. Ağzınızdaki iltihabı hafifletebilir ve enfeksiyonları önleyebilir. Yüksek klorofil içeriği de bakterilerle savaşabilir.

Kekik ayrıca güçlü antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir. Diş ağrısını geçirebilir. 

Bunu için, birkaç damla kekik esansiyel yağını ve birkaç damla suyu pamuklu bir topun üzerine sürün. Yağı su ile seyreltin sonra, etkilenen bölgeye uygulayın. Eğer yağı yoksa evdeki kekiği pamuk içine koyun ve normal bir sıcak su ile ıslatın pamuk içine koyun ve diş üzerine yerleştirin. 

Ayrıca küçük bir bardak suya bir damla yağ ekleyebilir ve bir gargara yapabilirsiniz.

Diş ağrısı için iyi yöntemlerden biri de doğal yağlardan nane yağıdır. Temiz bir pamuk yardımıyla çürüyen diş ve diş etine uygulandığında kısa sürede ağrıyı dindirecektir.  

Zerdeçal da antiseptik özelliğe sahip olan bir besindir. Zerdeçalı suyla karıştırarak macun kıvamına getirin. Bu macunu pamuk yardımı ile veya fırçayla ağrıyan dişin üzerine sürün ve bekletin. Ağrınız hafiflediğinde bol su ile gargara yapabilirsiniz.

Çürük ve iltihaplı Diş ağrısına ne iyi gelir ve nasıl geçer? İşte diş  ağrısına iyi gelen doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri! - Sağlık HaberleriÇörek Otu uyuşturma etkisi yoktur ancak ağrıya neden olan etkeni ortadan kaldırma da yardımcı olur. Ağrı bu sayede azalır. Bir pamuğa çörek otu yağını sürüp ağrıyan dişe bastırmak, ağrının geçmesine yardımcı olur. 

Doğal antibiyotik olarak kabul edilen karabiber, güçlü bir ağrı kesici etkiye sahiptir. Karabiber direkt olarak dişe uygulanması biraz zor olacağından yemeklerde bolca kullanılması tavsiye edilir. 

İltihaplı Diş Ağrısı İçin Ne Yapmak Gerekir?
  • Dişteki iltihap kuruyana kadar çok sıcak ve çok soğuk yiyecek-içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Yemek yerken iltihaplı diş kullanılmamalı, besinler diğer dişlerle çiğnenmelidir.
  • Ağız sağlığını korumak ve bakteri uzak tutmak için gargara yapılmalıdır.
  • Sigara kullanmayın.

 

100% LikesVS
0% Dislikes

Bir Cevap Yazın