Darıfülfül Bitkisi 

Darıfülfül Bitkisi 

Osmanlı’da da kullanılan bir bitkidir. yemeklere apayrı bir Lezzet ve kokusuyla hava katan etkileyici bitki olarak bilinir. Kökeni Hindistan ve Endonezya’nın da meşhur uzun biberidir, diğer adıyla darıfülfül oldukça şifalı bir bitkidir. Karabibergiller familyasından olan bitki çiçekli bir yapıdadır. Aslında direkt olarak elde edilen ya da dalından koparılarak doğrudan yenebilen bir bitki değildir.

Darıfülfül (Piper Longum)

İçindeki Maddeler:

Nişasta Uçan yağ piperin rezin

Yan Tesiri:

Normalde herhangi bir yan tesiri yoktur

DARIFÜLFÜL BİTKİSİBitki Hakkında Bilgilendirme:

Darıfülfül ağacı üzerindeki kozalak şeklindeki meyveleri öğütülüp, baharat haline getirilen bitki darıfülfül baharatı olur.  Aktarlarda ve baharatçılarda bulabileceğiniz bitkidir. Karabiberden çok daha acı ve zengin tadıyla dikkat çekiyor. Eski zamanlarda tıpkı şu an karabiber gibi çok yaygın olarak kullanılmaktaydı. Fakat acısının dışında hafif karanfil ve yenibaharı andıran tatları bünyesinde barındırıyor.

Darıfülfül Bitkisinin Şifası:

Darıfülfül faydaları arasında mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelmesi de vardır. Bu bölgede oluşan enfeksiyonların bertaraf edilmesine yardımcı olur. Vücuttaki toksin maddelerden arındırılmasına yardımcı olan bitki, idrar söktürücü özelliğiyle de fayda sağlamaktadır.

Öksürük için darıfülfül tohumları balla macun yapılarak yenir

Darıfülfül yemeklere baharat olarak katılır. Balla macun yapılıp yenmeye devam edilirse iç organları ısıtır

Darıfülfül nane gibi gaz söktürür beraber yemeklere katılır.

Bünyesinde barındırdığı vitaminler sayesinde soğuk algınlığında şifa kaynağı olarak tercih edebileceğimiz darıfülfül bitkisi, mikropların kırılmasına ve çiğnenirse ağızdaki kötü kokuların yok edilmesine yardımcı olur.

Darıfülfül Aktar ve baharatçılarda bulunur, bulunmazsa nane ve karanfil aynı vazifeyi görür. 

İştahsızlık problemi yaşayan çocuklar ve yetişkinler için de güzel bir iştah açıcı olarak kullanılabilir. Gaz söktürücü ve önleyici olduğu kadar hazmı da kolaylaştırır. Ayrıca sindirim sisteminin de rahatlamasına sebep olur.

Sinirlerin yatışmasına ve stres gidermeye faydası olan darıfülfül, sinir sisteminin de kuvvetlenmesini sağlar. Cinsel gücün artmasında da yararı olan bitki, vücut enerjinizin de yükselmesine olanak tanır.

Şeker hastalığının durdurulmasına yardımcı olan darıfülfül, hastalıkla vücutta oluşan tahribatında onarılmasını sağlar.

Kanın temizlenip metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur ve diyet yaparken kullanılırsa sürece yardımcı olur.

Vücuttaki savunma mekanizmasını güçlendiren baharat, mide üşütmesine karşı da bizi korur.

Darıfülfül Darıfülfül Nasıl Kullanılır:

Darıfülfül, meyvelerin öğütülmesinin ardından baharat halini alır ve çeşitli yemeklerde kullanılır. İlaç yapımında da kullanılan bitkiyi ağız kokusunu gidermek için çiğneyerek tüketebilirsiniz. Ayrıca balla karıştırılıp da şifasından faydalanabilmek mümkün. Yakılıp, dumanı solunduğu zaman soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların iyileşmesini destekleyici özelliği açığa çıkmaktadır. Sıcak suda kaynatılırsa ses kısıklığını önler ve iyileşmesine destek olur. Baharatlı ve acımsı tadı sayesinde yahni türü yemeklere lezzet vermesi için kullanabilirsiniz.

Darıfülfül tozu…….2,5 gr

Kitre veya şeker….. Kafi miktarda bu maddeler terkip yapılır su ile yutulur.

100% LikesVS
0% Dislikes

Bir Cevap Yazın