Def’i Hacet Edepleri

Defi Hacetin Edepleri Nelerdir:

Küçük veya büyük abdest bozan kimse için şunlar menduptur:

a- Üzerinde Allah ismi ya da melekler Aziz, Kerim, Muhammed ve Ahmet gibi tanzim edilen bir ismin bulunduğu yazıyı taşınmamalıdır.

 b- Nalinlerine (terlik) giymeli başını örtmeli istinca taşları almalı ya da necaseti gidermek için su ve bunun gibi şeyleri hazırlamalı.

c- Helaya sol ayağı ile girer sağ Ayağı ile çıkar helaya girerken” bismillahi Allahümme inni Euzü Bike Minel hubsi vel habais” der heladan çıkarken de sünnete uyarak şunu Okur “gufranek elhamdülillahillezi ezhebe anil eze veafani.” Kısaca “gufranek” demesi de yeterlidir. 

d- Oturma halinde sol ayağına yüklenir. Bu ihtiyacını görmesi için daha kolaydır. İki bacak arasını geniş tutar.

e-Zaruret olmadan konuşmaz.

f-İhtiyaçtan fazla da içeride durmaz. Çünkü bu basur ve ciğer kanaması gibi zararlara yol açabilir. 

g-Elbisesini yere yakın oluncaya kadar kaldırmaması müstehaptır. Bu avret mahallini örtme hususunda daha uygundur.

h-Üzerine sıçramaması için oturarak işemesi müstehaptır. Özürsüz ayakta işemek mekruhtur. Hz. Ömer ve Hz. Ali gibi ashaptan bir cemaatten ayakta işeme ruhsatı rivayet edildi. Üzerine sıçramaması için sert olmayan yumuşak bir işenmesi müstehaptır.

ı- Necasetin kendi üzerine dönmemesi için rüzgarın esmediği tarafa bevl etmelidir.

i- Durgun ve az akıcı suya Hanefilere göre ihtiramen mezarlara, yollara ve insanların konuştuklarını yerlere işenmez bir yarığa veya bir deliğe işenmez. Çünkü peygamber yerdeki yılan, keler vb. gibi hayvanlar girdiği için o delikler işemeyi neyh etmişlerdir.

j- Ağacın meyvesi üzerindeyken altına işenmez meyveye sirayet edebilir. Hanefilere göre az olan suya işemek de haramdır. Çok olan suya işemek tahrimen mekruhtur. Akan suya da işemek tenzihen mekruhtur. 

k-Hanefilerde binaların içinde de olsa defi hacet halinde kıbleye ön ve arkayı dönmek tahrimen mekruhtur. Haniflerin  haricindeki cumhur; Hz. Cabir (ra)’in hadisine binaen defi Hacet için hazırlanmış yerlerde ise mekruh değildir demişlerdir. 

l-Göğe, fercine, kendinden çıkan gait (dışkı idrar)’a bakmaması müstehaptır. Defi hacet halinde eliyle oynamaz sağa sola dönmez misvak kullanmaz. Bunların hepsi onun durumuna uygun değildir. Bir kaba da olsa mescit de işemek haramdır. Ona ihtiram gerektiğinden dolayı bu böyledir. Mescid yanındaki umumi wc vw abdest hanelerin kullanılmasında sıkıntı yoktur. Kabrin yanında da işemek mekruhtur.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın