Dereotunun Faydaları

Dereotunun Faydaları:

Dereotu mutfağımızda çeşitli yemekler de kullandığımız lezzet katkısı olan otlardan biridir. Genellikle başlıca yemekler, salata, çorba, sos, balık ve et yemeklerin de kullanılmaktadır. Sadece yemeklere lezzet katması için kullanılan bir ot değildir. Dereotunun hem tohumlarından hem de yapraklarından faydalanabilirsiniz.

Şifalı bitkiler arasında eskilerin kullandıkları dereotu eski mısırlılar zamanında da parfüm ve kozmetik ürün üretimin kullanılmıştır. Dereotu yağı yaraların kapatılmasında da faydalı olan bir bitkidir. Birtakım hastalıklara karşı oldukça etkili olan dereotu, sindirimi artırmak, uykusuzluğu gidermek, bağışıklık sistemine artı katkı sağlar. Dereotu çok az miktarda kalori içermektedir. Kalsiyum kaynağı olan dereotunun diş ve diş eti sağlığına da olumlu etkileri bulunur.

Bunun yanı sıra kokusu ve tadıyla ağızda hoş bir tat bırakan dereotunun içerisinde fosfor, bakır, magnezyum, A ve C vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, demir ve çinko vardır. Zayıflamak isteyenler için sindirim sistemini düzenler ve hızlı kilo atımı sağlar. Diyet yapan insanlar için, listede olması gereken bir besindir.

Sindirimi Destekler:

Dereotunun İçinde bulunan uçucu yağlar uyarıcıdır ve safra ve sindirim sularının salgılanmasını aktive ederler. Bu yağlar ayrıca bağırsağın peristaltik hareketini uyarır, bağırsak hareketlerinin geçişini kolaylaştırır ve kabızlığı giderir.

Uykusuzluğu önler:

Dereotunda bulunan flavonoidler ve vitamin-B kompleksi, sakinleştirici ve hipnotik etkileri olan bazı enzimlerin ve hormonların salgılanmasını aktive ederek, insanların iyi bir gece uykusu çekmesine yardımcı olur .

Kemik Sağlığını korur:

Dereotunun kalsiyum içeriği, kemiklerde bulunan mineral yoğunluğunu korumada önemli bir görev üstlenir. Dereotunun içerisinde bulunan kalsiyum oranı kemiklerin büyüme ve gelişimine yardımcı olur.

Şeker Hastalığında önleyici Katkısı Vardır:

Dereotu, diyabet ve insülin düzeylerinin yönetimi ile olumlu olarak ilişkilendirilmiştir. Dereotu üzerinde yapılan araştırmalarda, diyabete neden olan serum lipitleri ve insülin düzeylerindeki dalgalanmaların azaltılmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Depresyonu İyi Gelir:

Dereotu depresyona iyi gelerek ruh sağlığını dengeler. Ruh sağlığına karşı oldukça faydalı ve etkili olan bitkiler depresyonu atlatmaya yardımcı olurken aynı zamanda sakinleştirici özelliği ile sinir sistemine de olumlu katkılarda bulunmaktadır.

Regl düzensizliklerini dengeler Ve Adet ağrılarını azaltır:

Dereotu kadınlardaki regl düzensizliklerini düzenleyerek, hormonal sıkıntıların giderilmesinde oldukça faydalıdır. Günlük hayat içerisinde yaşadığımız stres, kilo alıp vermeler, beslenme tarzındaki değişiklikler, ağır egzersiz, iklim ve çevre değişikliğinden regl dönemleri aksar. Yeşil sebzelerden dereotu regl düzensizliğine birebirdir.

Kanser hastalıklarından korur:

Doğal antioksidan özelliği nedeniyle oksitlenmiş moleküllerin vücuttan atılmasını sağlar. Dereotu kanserle mücadele eder. Bir tutam dereotu bir yetişkinin C vitamini ihtiyacının yüzde 40’ını, A vitamini ihtiyacının ise yüzde 43’nü karşılamaktadır. İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde dereotu kanser riskini en aza indirir. Bilim adamları bu açıdan dereotuna ‘’serbest radikal süpürücü’’ adını vermişlerdir.

Enfeksiyonlarla mücadele etmenize yardımcı olur:

Dereotu dezenfektan olarak kullanılmıştır. Eski Mısırlılar, yatıştırıcı bir ilaç olarak dereotu kullanırlardı. Araştırmalar, dereotu uçucu yağının birçok bakteri ve mantara karşı etkili olduğu gösterilmiştir. Dereotu antioksidan özellikleri, bakteri ve mantarla savaşma kabiliyeti ile birleştiğinde, onu güçlü bir doğal ilaç haline getirir.

İshali tedavi eder:

İshal esas olarak iki şeyden kaynaklanır; birincisi hazımsızlık ikincisi ise mikrobiyal eylem. Hazımsızlık açısından, dereotu çok iyi sindirim özelliklerine sahip olduğu için oldukça yararlı olabilir. İkinci olarak dereotu içerisinde bulunan antiseptik yağlar nedeniyle vücutta bulunan mikroplarla savaşır. Bu sayede enfeksiyonları imha ederek, ishali tedavi etmeye yardımcı olur.

Ağız kokusunu önler:

Dereotu, nefes açmak ve kötü ağız kokulardan kurtulmak için de birebirdir. Ağız kokusunu gidererek hoş bir tat bırakır.

Uyku sorununu çözer:

Uyku problemi yaşamadığını düşünen çoğu kişi aslında kalitesiz uyuyor ya da sağlıksız besleniyor İyi bir gece uykusu için birkaç dereotu yaprağı çiğneye bilir ve sorunu çözebilirsiniz. Bir yemek kaşığı dereotu tohumu veya taze doğranmış dereotu yapraklarını kaynatın. Bir termosta bir gün bekletin, sonra özü süzün ve yatağa gitmeden önce her gece bir bardak için.

Anne Sütünü Arttırır:

Emziren anne ve anne adayları dereotunun şifalı faydalarından yararlanabilir. Emzirme döneminde bir hafta boyunca öğle ve akşam yemeklerinden önce birer tutam yani 4-5 gram taze dereotu tüketilmesi anne sütünü artırmakta önemli rol oynayacaktır. Anne sütünü arttırmak isteyenler dereotunu kullanabilir.

Gaz Sorununu Giderir:

Bebeklerde ve çocuklarda gaz giderici etkisiyle bilinen dereotu sindirim sistemini düzenliyor. Özellikle mide bulantıları ile karın ağrılarının giderilmesinde, ağız kokusunun yok edilmesinde ve sindirim sistemi problemlerinin tedavi edilmesinde dereotundan faydalanılır.

Dereotu Nasıl  Tüketilebilir:

Dere otunu isterseniz çiğ bir şekilde tüketebilirsiniz. Üzerine limon ve tuz döktüğünüz de iltihap söktürücü etkisi oluşturur. Ya da kurutulmuş dere otu yapraklarını çay gibi demleyebilirsiniz. Günde bir barda bu çaydan içerseniz uykunuzu düzenlersiniz. Çorbalarınızı ve yemeklerinize hem lezzet hem de şifa olarak katabilir.

Kaynak: Sabah gazetesi ve bilgi doktoru web sayfasından istifade edilerek hazırlanmıştır..

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın