Dezenfektan Yapımı

Ev Yapımı Dezenfektan Nasıl Yapılır

Türkiye’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının görülmesi ve hızlı bir şekilde fazlalaşmasının ardından yoğun bir talep artışı oldu. Bununla birlikte kolonya ve dezenfektan fiyatlarında yükselişler oldu.  Evimizde ellerimizin dezenfektesi için nasıl bir karışım yaparak sağlıklı bir dezenfektan üretebiliriz arayışları başladı. Bunun için çeşitli tarifleri sizin için derledik.

1.Dezenfektan Yapımı

–2 çorba kaşığı beyaz sirke

–2 bardak sıcak su

–Yarım çay kaşığı lavanta yağı

–3 damla çay ağacı yağı

Hepsini bir kaba koyup toz olanlar eriyinceye kadar karıştırarak dezenfektanınızı hazırlayabilirsiniz.

2.Dezenfektan Tarifi

  • 200 ml temiz su
  • 2,5 yemek kaşığı doğal aloe vera jel
  • 23 damla limon yağı
  • 10 damla tarçın yağı 10 damla kekik yağı
  • 10 okaliptus yağı
  • 10 damla karanfil tomurcuğu yağı

Karışımı çalkayabileceğiniz kapaklı bir şişeye su ve aloe vera jeli boşaltın. Üzerlerine geriye kalan malzemeleri ekleyin ve şişenin kapağını kapatarak iyice çalkalayın. Çalkalama işleminin yanı sıra malzemeleri bir kaşık yardımıyla da karıştırabilirsiniz.

Tüm malzemeler tamamen karıştıktan sonra püskürtmeli bir şişeye koyun. 

3.Dezenfektan Tarifi

1 tatlı kaşığı boraks

2 çorba kaşığı beyaz sirke

2 bardak sıcak su

½ çay kaşığı lavanta yağı

3 damla çay ağacı yağı

Boraks zararsız ama etkili bir temizleyici. Hepsini bir kaba koyup toz olanlar eriyinceye kadar karıştırmak gerekiyor. Püskürtmeli bir şişede uzun süre saklamak mümkün. Cam yüzeyler hariç temizlenmek istenen yerlere püskürtülüp arkasından kurulamak yeterli.

4.Dezenfektan Tarifi

Kapaklı bir şişeye suyu ve aloe vera jeli boşaltın. Üzerine yağları damlatın ve şişenin kapağını kapatarak iyice çalkalayın. Çalkalama işlemi maddelerin karışması ve jelin kıvamı açısından önemlidir.

170 ml su

2 kaşık kadar doğal aloe vera jel

20 damla limon yağı

10 damla tarçın yağı

10 damla kekik yağı

10 damla okaliptus yağı

10 damla karanfil tomurcuğu yağı

Dezenfektan Corona Virüsten Sizi Korur Mu?

Bulaşıcı bir virüs olan Corona virüsü tıpkı grip gibi hem kolay bulaşıyor hem de hızla yayılıyor. Covid – 19 ciddi sayıda ölüme sebep olmakta. Ellerinizi sık sık yıkamanız gerekiyor. Elleri detaylı bir şekilde yıkamanın yanı sıra herhangi bir yere dokunduktan sonra, el temizleme jeliyle elleri temizlemek gerekiyor. Yapılan bilimsel araştırmalara göre, el temizleme jeli ve kolonya kullanımı mikropları öldürüyor ve bakterinin yayılmasına engel oluyor.

Elleri bolca su ve sabunla en az 25 saniye boyunca düzenli olarak yıkamak, su olmadığı zamanlarda ise dezenfektan kullanmak Corona virüsten korunmanın en etkili yöntemi.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın