El-Bari Esması

Bismillahirrahmanirrahim

El- Bari Esma’sının Manası:

Bari, varlıkları yokluktan varlığa çıkaran, takdir ettiğini ve kararlaş-tırdığı, evrenin bütün parçalarını ahenkli ve düzgün olarak meydana getirip varlık sahasında ortaya koyan demektir.

Allah Tek Yaratıcıdır:

Allah Teâlâ, zât ve sıfatları bakımından yaratılmışlara asla benzemez. Yaratılmışlar bir şeyi takdir ve düzenlemede güç sahibi olamazlar. Ancak Allah böyle değildir. Yarattığı her şeyi hiçbir modele bağlı kalmaksızın yarattığı gibi, tam bir uygunluk ve kusursuzluk halinde yaratmıştır. O, karar veren ve bu kararı uygulayıp hayata geçirendir. 

Kurtubi.”Bari yoktan var eden ortaya çıkartan demektir der.”

Allah’u Teala bütün bedenleri ve cisimleri yokluktan varlığa çıkartmıştır. Bari ismi genellikle Canlı varlıkların yaratılmasında kullanılmıştır.

Bari İsminin Geçtiği Ayetler:

“…  هُوَ اللّٰهُ الْخَالِقُ الْبَارِئُ الْمُصَوِّرُ لَهُ”

Yüce Allah bu ismi Kur’an’da şöyle geçmektedir:” O Allah ki yaratandır kusursuzca var edendir.” Haşr: 24 

Hani bir zamanlar Musa kavmine dedi ki; Ey kavmim cidden siz o buzağıyı put edinmekle kendi kendinize zulmettiniz, bari gelin Rabbinize tevbe ile dönün de nefislerinizi öldürün. Böyle yapmanız Bari Tealanız katında sizin için hayırlıdır, böylece tevbenizi kabul buyurdu. Gerçekten de o Tevvab ve Rahîm’dir.” Bakara:54

Bari’ esma-i hüsnadan olmak üzere Kuran-ı Kerim’de iki yerde geçmekte, ayrıca fiil ve sıfat sigalarıyla “yaratmak, beri ve münezzeh olmak” manalarında Allah’a nispet edilmektedir. 

Bari İsminin Bizde Oluşturduğu Manevi Hal:

Allah’ın tek bir yaratıcı olduğunu ve Bari ismiyle canlıları yoktan var ettiğini kabul etmemiş onun hakkımızdaki hükmünü kabul etmemizi kolaylaştırır. Her canlının var olduğu gibi bir gün yok olacağına inancımız Allah’a teslimiyetimizi artırır. 

Kainatın ve içindeki tüm varlıkların yaratıcısının Allah Teala olması bizi belirsizlikten kurtarıp her şeye hakim olana teslimiyet, bize daima bir sığınak ve korunulacak bir imkan sağlar.

Her şey onun elindedir ve her şey onun izniyle gerçekleşir. Ondan başka yaratıcı yoktur. İşte bu ruh hali bizim huzurlu bir ibadet ve ihlaslı bir yapıya kavuşmamızı sağlamıştır.Bu da emirlerine karşı olan hassasiyetimizin artmasına sebebiyet vererek hükmüne uymamızı kolaylaştırır.

Bari Esması Ebced değeri ve zikir sayısı ; 213
Zikir günü ; Pazar
Zikir saati ; Güneş (Sabah güneş doğarken ve ikindi namazı sonrası)

Bari Esma’sının Havas Ve Sırları:

İş hayatında başarılı olmak için, günde 214 defa ‘Ya Bâri’ zikredilir.

Çocuğu olmayan bir kadın, 7 gün oruç tutup, akşam iftar vaktinde bu esma-i zikri ‘Ya Musavvir-Ya Bari-Ya Halik diyerek bu ismi şerifleri suyun üstüne 21 defa okuyup üfler ve bu su ile de iftarını açarsa bu esmalarının yüzü suyu hürmetine yüce Allah ona hayırlı bir evlad lütuf eder.

Gam, keder, üzüntü, sıkıntıdan kurtulmak için bu ismi şerif günde 213 defa ‘Ya Bari diyerek zikredilmeye devam edilir.

Maddi ve manevi hastalıklardan kurtulmak için bu ismi şerif günde 213 defa ‘Ya Bari diyerek zikir saatleri olan vakitlerde zikredilir ve arkasına hastalıktan şifa bulmak için dua edilir.

Bela ve musibetlerden selamete çıkmak için bu ismi şerif ‘Ya Bâri’ diyerek günde 100 defa 7 gün boyunca zikir saatlerinde okunur ve dua edilir.

 

100% LikesVS
0% Dislikes

Bir Cevap Yazın