El-Kâdir (C.C) Esması

El-Kâdir (C.C) Esması

Kadir ismi her şeye gücü yeten anlamına gelir bu isminin geçtiği ayetlerin çoğunda Allah’ın insanları öldükten sonra tekrar diriltmeye güç yetireleceği vurgulanmaktadır.

“ Onu yaratan Elbette tekrar diriltmeye kadirdir”  Tarık / 8

Kadir bir şeyi dilediğinde yapan veya yapmayandır. Kadir için dilemek, bir şeyi yapmak için mutlaka olması gereken bir şart değildir. Allah kıyameti şu anda da gerçekleştirmeye Kadirdir. O bunu dilerse yapabilir.

Yaratmak istediği bir varlık için hiç kimseden yardım almaya ihtiyaç duymayan ve yoktan var eden mutlak Kadirdir. Kadir ismi sadece Allah azze ve celle için Kur’an’da kullanılmıştır Onun karşı konulmaz üstünlüğünü ve mutlak irade sahibi olduğunu ifade eden Aziz Kahhar ve Cabbar  muktedir isimleri ile alınan yakınların bulunmaktadır.

Kadir isminin anlamını özümseyen kişi Allah’ın güç ve kudretinin sınırsızlığını kavradığında, hem dünya hayatında hem de ahirette tek dayanak ve güvencesinin Allah olduğunu bilir. Her zaman ve her konuda Allah’a dayanır ve yalnız ona tevekkül eder. Her türlü sıkıntıda zorlukta “La havle vela kuvvete illa billah” (Değişim ve gücün kaynağı sadece Allah’tır.) diyerek ona sığınır. Nitekim Hz Peygamber ezanı dinlerken “Hayya Ala’s-Salah” Haydi namaza cümlesinden sonra “La havle vela kuvvete illa billah” demiştir. Cennet hazinelerinden bir hazine olarak nitelendirdiği bu sözleri söylemeyi adet haline getirenlerin günahların çok da olsa affedileceğini Müjdelemiştir. (Buhari ezan 7 Daavat 50,67 Tirmizi daavat 57, 119)

El-Kadir suresinin içinde geçtiği ayetler

Bakara suresi 20. ayet

Şimşek neredeyse gözlerini alıverecek. Önlerini her aydınlatmasında ışığında yürürler. Karanlık çökünce dikilip kalırlar. Allah dileseydi, elbette onların işitme ve görme duyularını giderirdi. Şüphesiz Allah, her şeye hakkıyla gücü yetendir.

Hac suresi 74. ayet

Allah’ın kadrini gereği gibi bilemediler. Şüphesiz Allah kuvvetlidir, mutlak güç sahibidir.

İsra suresi 99. ayet

Onlar, gökleri ve yeri yaratan Allah’ın kendileri gibilerini yaratmaya kadir olduğunu görmediler mi? Allah onlar için, hakkında hiçbir şüphe bulunmayan bir ecel belirlemiştir. Fakat zalimler ancak inkârda direttiler.

Kıyame suresi 4. ayet

Evet bizim, onun parmak uçlarını bile düzenlemeye gücümüz yeter.

Mürselat suresi 23. ayet

Sonra da ona ölçülü bir biçim verdik. Biz ne güzel biçim verenleriz!

El-Kadir esmasının ebced değeri, zikir sayısı, günü ve saati :

Ebced değeri ve zikir sayısı : 305

Zikir saati : Güneş

Zikir günü : Pazar sabah güneş doğarken ve ikindi sonrası.

Vücut haritasındaki yeri (Zikri hangi organa iyi gelir.) : Başın sol kısmı, sol göz ve  sol kulak dahil.

Gezegeni : Satürn.

Hangi burç üzerinde etkili : Boğa

El-Kadir isminin Özellikleri, Faziletleri ve Faydaları:

Her türlü dileklerin kabulü için her gün 100 kere “Ya Kadir” esması okunur.

“Ya Kadir” esması mevki olarak yükselmenize vesile olur, sizin o mevkide düşmemenizi ve devamlılığını sağlar.

Abdest alırken her azanın yıkanmasında ve abdest aldıktan sonra ”Ya Kadir celle celâlühû” esmasını okumaya devam eden kimse, düşman şerrinden korunur, dilek ve muradına nail olur.

Güç ve iktidar talebinde bulunanlar her daim “Ya Kadir” ismi şerifini okumalıdır.

“Ya Kadir” ismi şerifinin zikrini belirtilen adette ve saatte yerine getiren kimse, her türlü giriştiği işte ve mücadelede, alım-satımda, daha önce bilmediği bir iş ve sanatta bile olsa başarıya ulaşır.

“Ya kadir ya Allah, ya Rahman ya Allah, ya Rahim ya Allah, ya Kerim Ya Allah” zikrini her gün bilhassa gece 100 defa okuyan maksat ve amacına, dilek ve muradına nail olur.

“Ya Kadir” esmasını okumayı adet haline getirenler hayatındaki mucizelerle müşerref olur. Çünkü Allah her şeye Kadir’dir.

Yarım kalmış bütün işleriniz, arzularınız ve “Ya Kadir” esmasının güçlü tecellisiyle tamamlanır.

“Ya Kadir” ismi şerifini okuyan kimse seferde, Hac ve diğer yolculuklarda, karada ve denizde başarılı olur.

Her gün 305 kere “Ya Kadir celle celâlühû” ism-i şerifini okuyan düşmanlarından korunur, anlayışı artar, mesleğinde ilerler ve güvende olur.

Sanat ve bilimle uğraşan insanların “Ya Kadir” esmasını devamlı okurlarsa ilham almasına vesile olur.

Arzu ettiğiniz, gücünüzün yetmediği işlerde muvaffak olabilmek için “Ya Kadir” esması vird edinerek her gün okunmalıdır.

İnsanları tesir altına almak ve hastalıklardan korunmak için “Ya Kadir” ismi şerifi her gün okunmalıdır.

“Ya Kadir” esmasını okuyan bütün eksik ve aciz kalınan işlerden ve olaylardan kurtarır ve yükseltir.

“Ya Kadir” ismi bütün zorluklara karşı bir kalkan gibidir. Ama zorluklardan kurtulmak isterseniz, Ya Basit, o zorlukların üstüne yürümek isterseniz ise Ya Fettah ismini okumanız gerekecektir.

“Ya Kadir” esması kudret sahibi olmanızı sağlar.

El-Kadir ismi şerifi, 2 rekat namazdan sonra “Ya Kadir Celle Celalühü” diyerek 100 veya 200 defa zikreden, ibadette zahiren ve batınen kuvvetli olur.

Bu ismi “El Kadiru, El Muktedir”  ismiyle birlikte bir tabağa yazıp bal şerbeti ile sildikten sonra hastaya yedirilir ise iyileşeceği gibi, belirtilen gün ve saatine uygun olarak okuyan hastalar da şifaya kavuşur.

 100% LikesVS
0% Dislikes

One thought on “El-Kâdir (C.C) Esması

 • 31 Aralık 2021 tarihinde, saat 12:03
  Permalink

  Selamün aleyküm
  Bu gibi güzel değerli sayfalar, neden kopyalamaya izin verilmiyor anliyamiyorum. Dinimiz paylaşmayı emrederken neden izin verilmiyor… Sonuçta herkes büyüklerimizin kitabından bu ilimleri ogreniyor. Kafadan uyduruk bir ilim değil sonuçta .
  Faydalanarak bu yazılarınızda. Ne güzel olmaz mı? Sizlerden kat kat sevap alacaksınız sonuçta… Çok sevap kazanarak Allah’ın rızasını kazanmak hepimizin niyeti..

  Saygılar
  Latife Uğur

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: