ELEKTRİK KAZALARI

Bu kazaların çoğu, elektrikli iş makinalarında çalışan işçilerin ve elektrikli aletleri kullanan ev hanımlarının bilgisizliğinden kaynaklanmaktadır.

DİKKAT

* Makine ve aletlerin fişlerini mutlaka tek elinizle (sağ elle) takınız.

* Makinayı çalıştırmadan önce, kontrol kalemi (faz kalemi) ile kaçak olup olmadığını kontrol ediniz. Kaçak olan aletleri ve makinaları tamir ettirmeden asla kullanmayınız.

* Islak elle elektrikli makinalara ve düğmelerine dokunmayınız

* Çıplak elektrik tellerine dokunmayınız.

* Bozuk elektrikli aletleri kendiniz tamir etmeye çalışmayınız.

* Elektriğe çarpılmış birine çıplak elle dokunmayınız

* Mekanik sigortalara gerektiğinden fazla tel sarmayınız:

– Aydınlatma lambalarına bağlı sigortaya üç telden fazla,

– Fişlere bağlı sigortaya beş telden fazla sarmayınız.

* Motorlu ve ısıtmalı cihazlarda mutlaka topraklı (üç telli) fiş kullanınız. Topraklı fişler, kısa devre olduğu zaman sigortayı attırarak sizi çarpılma tehlikesine karşı korumuş olurlar.

ELEKTRİKLE ÇARPILMIŞ BİRİNE YAPILABİLECEK YARDIMLAR

* Elektriğe çarpılmış birini gördüğünüz zaman derhal sigortaları -otomatik ise- basarak veya kolunu aşağı indirin.Mekanik (vidalı) ise yerinden çıkarınız.

* Sigortanın yerini bulamadığınız takdirde kuru bir odun plastik parçası ile elektrikli teli kazazededen ayırınız.

* Kazazede baygın ise derhal doktor cağırınız.

* Nefes alıp almadığını kontrol ediniz. Solunumu durmuş ise doktor gelinceye kadar yapay solunum uygulayınız

* Kalbinin çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz. Eğer solunumla birlikte kalpte durmuş ise, ilgili konuda anlatıldığı gibi, yapay solunumu ve kalp masajını birlikte uygulayınız.

* Elektriğe çarpılmış bir kimsede aynı zamanda yanıklar da meydana gelmiş olabilir. Bu yanıklara kişi kendinde ise “yanıklar” bahsinde anlatıldığı şekilde derecesine göre ilk yardımı yapınız.

DİKKAT: Çocuklar, elektrikli aletlere karşı daima ilgi duyarlar ve onları çalıştırarak eğlenmek isterler. Daha küçük çocuklar prizlere şiş, çivi, tornavida veya benzeri madeni şeyleri sokarak oynamak isterler. Eğer evinizde bu gibi şeylere meraklı küçük çocuklarınız var ise ve bir türlü onları bu huylarından vazgeçiremiyor iseniz, bir elektrikçiye müracaat ediniz. Açık prizlerinizin, kapaklı prizlerle değiştirmesini söyleyiniz. Bu tip prizlerin, kapakları yaylı olanları daha emniyetlidir.

 

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın