Elon Musk ve Starlink projesi

Elon Musk ve Starlink projesi 

Tesla Motors ve SpaceX şirketinin CEO’su Elon Musk’ın Küresel uydu-internet projesi ağını temsil eden bir uydu takımyıldızı Starlink projesi, başarılı olması halinde dünyanın dört bir yanına yüksek hızlı İnternet hizmeti sunacak. 

Elon Musk kimdir?:

Elon Musk (d. 28 Haziran 1971) Güney Afrika asıllı Amerikalı mühendis, mucit, yatırımcı ve girişimci. SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal’ın (orijinali X.com) kurucu ortaklarındandır. SpaceX’te CEO ve baş tasarımcı; Tesla Motors’da başkan, CEO ve ürün mimarı olarak görev yapmaktadır. Musk aynı zamanda SolarCity’nin de başkanıdır.

Elon Musk’un Kısaca Projeleri:

 1. İnsan beyniyle bilgisayarlara bağlanabilecek onları kullanabilecek nesneleri hareket ettirebilecek.
 2. Ay’a iki turist götürmek
 3. Mars’ta koloni kurmak
 4. Yolcu taşımacılığını hızlandırmak
 5. Uzay taşımacılığını ekonomik hale getirmek
 6. Ekonomik elektrikli otomobiller tasarlamak
 7. Küresel uydu-internet projesi ağını Starlink projesi,
 8. Yeniden kullanılabilir roketler tasarlamak
 9. Bataryaları kuvvetlendirmek
 10. Yapay zeka teknolojilerinde ilerlemek
 11. Güneş enerji santralleri oluşturmak

Küresel uydu-internet projesi ağını Starlink projesi Hedefi: 

Bu amaç doğrultusunda geçtiğimiz günlerde birbiri ardınca 60 uyduyu daha uzaya gönderdi. SpaceX üretimi Falcon 9 roketi ile ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Üssünden bu uydular fırlatıldı.

Starlink internet uydu ağının 6’ncı halkası olan 60 uydu dışında daha başka uydu atılacak mı? Evet SpaceX, Starlink projesi kapsamında bundan önce 5 parti halinde toplam 300 uyduyu uzaya fırlatmıştır. 

Toplamda bir uydu takım yıldızını oluşturmak için şirket, Starlink uydularıyla Dünya yörüngesinde 40 binden fazla uyduluk ağ kurmayı planlıyor. Projenin 2027’de tamamlanması öngörülüyor.

Şu an dünya yörüngesinde 2 binden fazla aktif olan uydu mevcut. Musk’ın verdiği bilgilere göre SpaceX’in 2 yıl içerisinde her ay dünyanın yörüngesinde yerlerini almaları için belirli koordinatlara uydu göndermeyi planlamakta. Kısaca bakılırsa uzay ve dünya yörüngesi hurda yığınları ile dolmakta peki buranın çöpü kime kalacak dersiniz… 

Elon Musk, proje Starlink’le hedeflediği şey aslında şirin gözüküyor olabilir. Bizim olaya bakışımız o yönden değil. Beyine takılması düşünülen cipler maymunlarda denendi başarı elde edildiği açıklanmıştı. Bu yapılan deney insan için düşünülmekte 40 binden fazla uydu ile oluşturulacak belirli koordinatlarda uydu kapsama alınanda bulunan insanların beyinlerine cip yerleştirilmiş olanlar çok kolay kontrol altında tutulmasının sağlanması düşünülmektedir. İnternet hizmeti Aysbergin görünen tarafıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir