Gana Cumhuriyeti

Gana Cumhuriyeti

Gana Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batısında yer alan bir ülkedir. Ülkenin komşularını Fildişi Sahili, Burkina Faso ve Togo oluştururken, güneyinde Gine Körfezi (Atlas Okyanusu) yer almaktadır. Ülke Birleşik Krallık döneminde koloni iken Altın Sahili ismi verilmiştir. 

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı gana-harita.jpgGana genel olarak alçak bir coğrafyaya sahip olmakta olup, Ülkenin güneybatı, kuzeybatı ve en kuzey bölgesi parçalanmış bir peneplen görünümündedir. Bölgenin geri kalan kısmını ise Volta Havzası olarak bilinen geniş bir alan kaplar. Ülkede tropikal iklim hakimdir. Ülkenin toplamda yüzölçümü 238.533 km2 dir. Ülkenin nüfusu 27.499.924 dür. Yönetim biçimi Başkanlık Tipi Cumhuriyettir. Başkenti Akra’dır. 

Doğal kaynakları, Altın, kereste, boksit, manganez, balık, kauçuk, hidro enerjidir. İhracat ürünleri, Altın, kakao, kereste, ton balığı, boksit, alüminyum, manganez, mücevherdir. Tarım ürünleri, Kakao, pirinç, kahve, manyok, fıstık, mısır, muz, kerestedir. Nüfusun etnik dağılımı %47,5 Akan, %16,6 Mole, %13,9 Ewe %21,8 diğer (2010 verilerinedir) Din olarak %70 Hristiyanlık, %20 İslam, %10 diğer. Resmi dil olarak kullanılan İngilizce (resmi). Milli Gelir olarak 120.9 milyar dolar  (2016 verisidir.)Ülkede Kişi başı ortalama milli gelir 4.400 dolar’dır. Ülkenin para birimi Cedi(GHC) dir. 

Ülke Tarihi

Ülke 1821 yılına kadar Britanyalı, Hollandalı ve Danimarkalıların elinde kalmıştır. 1821 yılında Britanya hükümeti, önemli bir adım atarak, var olan Britanya kalelerini esnafın ve yerleşimcilerin vazgeçirme çabalarına rağmen bölgeyi Altın Sahil Kolonisi olarak Londra’da bulunan Koloni Bakanlığı’na bağlamıştır.

6 Mart 1957 tarihinde Britanya Kraliyet kolonisi ve Britanya Togoland, Gana ismi ile bağımsızlıklarını kazanmışlardır. Bağımsızlık bildirisinden bir yıl önce 1956 yılında 2.Dünya Savaşı neticesinde Birleşik Krallık’ın Almanya’dan aldığı Togoland’ın batı kesiminde gerçekleştirilen referandumda, halkın büyük bir kısmı yeni oluşturulacak bu ülke ile birleşmeyi kabul etmiştir.

Afrika kıtasının batı bölgelerinde yer alan ülkeler içerisinde siyahîlerin bağımsızlıklarını ilan ettiği ilk ülke olan Gana, bağımsızlık sonrası dönemlerde de Britanya ile bağlarını tamamen koparmamıştır. Aynı şekilde siyahî Afrika’nın İngiliz Milletler Topluluğu’ndaki ilk ülkesidir ve ortak üye olarak ikili ilişkileri korumuştur.

Türkiye-Gana İlişkileri

Türkiye’nin Akra Büyükelçiliği ilk olarak 1964 yılında açılmıştır. Daha sonra tasarruf tedbirleri nedeniyle 1981 yılında faaliyetlerine son verilmiştir. 2010 yılında ise Türk Büyükelçiliği tekrardan açılmıştır. Gana Cumhuriyeti 2012 senesinde Türkiye’de elçilik açmıştır. İki ülke arasında teknik, ticari ve ekonomik işbirliği anlaşması ile güvenlik işbirliği anlaşmaları imzalanmıştır.

Gana’da 44 adet Türk şirketi çeşitli yatırımlar yapmıştır. Türk Hava Yolları, haftanın yedi günü İstanbul-Akra arasında doğrudan uçuşlar yapmaktadır.

Dini Durum

Ülke geneli din olarak Hristiyanlık üzere olup buda nüfusun yaklaşık %70’ine tekabül etmektedir. Ülkede İslamiyet’i  benimseyen ve bu doğrultuda inançlarını uygulayan nüfusun oranı yaklaşık %20 düzeyindedir.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın