Çocuk Terbiyesinde Üç Evre

Neslimizin yetiştirilmesinde ve terbiye edilmesinde üç evre olsa gerek.

1- Evlilik öncesi ve hamilelik evresi,

2- Doğum ve çocukluk evresi,

3- Eğitime hazırlık ve ilim tahsili kişilik gelişimi,

Nutfe anne rahmine düşmeden önce anne ve baba helal kazanç ve dinin emir ve yasaklarına karşı duyarlı davranmalıdırlar. Birliktelikler dinin emirlerine göre olmalı  bu ilk evredir;

Peygamber (SAV) efendimize  bir sahabe sorar ; Ya Resulullah doğacak olan çocuğumuzu nasıl yetiştirelim. Resulullah (SAV) siz geç kaldınız buyurarak çocuğun eğitimi yetiştirilmesi anne karnı düşmeden önce başlar buyurmuşlardır.

İkinci evre anne karnında geçen süre ve doğumla çocukluk  evresidir. Çocuk anne karnında iken dinleti yapılmalı kuran okunmalı tatlı tatlı konuşmalı bir çiçekle konuşur gibi konuşmalı. Yetiştirme her an azimle fedakarca sevgi ile yapılma çünkü bu hassasiyet çocuğumuzun gelişiminde imani hayatında etkisi olacaktır;

“Her çocuk İslam fıtratı üzerine doğar. Sonra onu terbiye eden ana baba Yahudi ise Yahudi ahlakıyla, Hristiyan ise Hristiyanlıkla, ateşperest ise Mecusilikle ahlaklandırır.” (Buhari, Feyzu’l-Kadir)

Anne ve Babaların dikkat etmeleri gereken bazı hususları birkaç başlık olarak sunalım;

1.Cimayı Abdestli bir şekilde edebe uygun yapmalı,

2.Maddi ve manevi yaşayışınıza dikkat etmelisiniz,

3.Helal rızık kazanmaya önem ve özen göstermelidir.

4. Kuran-ı Kerim okumayı ihmal etmemelisiniz,

5. Namazlarımıza daha bir özen göstermelisiniz,

6. Ona güzel nasihatlerde bulunmalı,

7. Ona bol bol dua etmelidir.

8. Eşine karşı sevgi ve hoşgörülü olmalı,

9. Ona şefkat göstermeli,

10. Onu memnun edecek bir biçimde davranmalı,

Son evrede çocuk anne ve babası dışında ilim tahsil edeceği ve kendisini imar edecek olan kişiden alacağı kültürle tüm hayatını şekillendirecektir.

İlim tahsili verecek olan yapı çocuklarımızın tüm hayatını kişisel gelişimini etkileyecek bilgi ile donatılmış olmalı. En önemlisi kültürümüze hakim olmalı, velhasıl sonradan çatışma yaşanmaması için özenle seçim yapılmalı. Ahlaki değerlere sahip olmayan bir eğitici ve Ahlak üzerine kurulmamış bir sistemle yetişen nesiller insani bütünlüğe ulaşamadan, hayatın içinde kaybolup gitmekteler.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın