Greyfurt Faydaları

Greyfurt Hakkında Bilgi

Acı ve ekşi tadıyla bilinen kış meyvelerinden olan greyfurt, bir narenciye türüdür. Greyfurtun ilk yetiştirildiği yer Batı Hint Adalarından biri olan Barbados’tur. Türkiye’de ise üretimine yaklaşık 12 yıldır devam edilmekte ve yoğunluklu olarak da tüketilmektedir.

Kış meyvelerinden olan greyfurtun içi görünüş olarak portakala benzer inanılmaz faydaları vardır. Ancak aynı zamanda zararlı olduğu noktalarda bulunmaktadır. Beyaz ve kırmızı renkte olanları da yetişmektedir. Çekirdekli ve çekirdeksiz çeşitleri vardır.

Greyfurt meyvesi vitamin, protein, lif ve mineral açısından bir besindir. İçeriğinde barındırdığı kolesterol çok az derecedir. Greyfurt, folatlar bakımından da zengin bir meyvedir. Bu içeriğinden dolayı greyfurtun yararları da saymakla bitmiyor.

Bilimsel olarak yapılan araştırmalarda günde bir bardak greyfurt içerek hastalıklara yakalanma oranını azaltılmış olur. Doğada C vitamini bakımından en zengin besinlerden biri olan greyfurtun faydalarını ve greyfurt hakkında bilinmeyenleri sizin için derledik.Peki greyfurt faydaları ve zararları nelerdir?

İŞTE GREYFURTUN FAYDALARI

– Soğuk aylarda diyet yapan kişiler için en ideal besin greyfurttur. Yüksek lif sayesinde gün boyu tok kalmayı desteklerken aynı zamanda içerdiği su da yağ yakarak daha hızlı kilo verilmesine yardımcı olur.

– Greyfurt, insan vücudundaki çeşitli enfeksiyonlarla mücadelede etkindir. Kanser hastalarının tedavi sürecinde tüketildiğinde fayda sağladığı bilinen bir meyvedir.

 Düzenli tüketildiğinde içerdiği flavonodil maddeler kanserojen hücrelerin sayısını azaltır ve bağırsaklardaki fazla toksinleri de dışkı yolu ile atarak kolon kanserine yakalanma oranını düşürür.

 Çeşitli nedenlerden dolayı hasara uğrayan saç, cilt ve göz hücrelerini onarır.  Saç ve cildi besleyerek daha canlı parlak görünmelerini sağlar. Gün içerisinde özellikle masa başı çalışanlarında görülen göz yorgunluğu rahatsızlığını azaltarak daha sağlıklı görmeyi destekler.

 Eksik kalsiyum nedeniyle eklemlerde artrit rahatsızlığı görülmeye başlanır. Bu da vücut hareketlerini ciddi şekilde kısıtlar. Uzmanlar bu durumu engellemek için yarım bardak greyfurt suyunu ile yarım bardak elma sirkesini karıştırarak tüketilmesini tavsiye ediyor.

 Böbrekleri fazla iltihap, enfeksiyonlu hücre ve toksinlerde temizleyen greyfurt böylece kum taş oluşumunu engeller. Barındırdığı C vitamini, idrarın PH değerini artırır. Sitrik asidin salgılanma hızına da etkilidir.

– Günde bir bardak greyfurt suyu tüketerek bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz. Greyfurt, yine içeriğindeki antioksidanlardan dolayı kolesterolü yüksek olan kişilerin kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur.

– Greyfurtta bulunan C vitamini astım hastalığına iyi gelir. Uzun süreli düzenli kullanımda astım ataklarının azalmasına, atak yaşanma sürelerinin arasının uzamasına yardımcı olur. Sadece astım değil, diğer solunum sistemi hastalıklarının da tedavisinde önemli rol oynar.

 Yiyeceklerden dolayı ortaya çıkan diş ve diş eti rahatsızlıkları için greyfurt gargarası yapabilirsiniz. İçerdiği antioksidan asitler sayesinde diş ve diş aralarındaki kalıntıları çözerek temizler. İltihabı önleyerek ağız kokusunu giderir.

– Ayrıca son zamanlarda, greyfurt suyu içmenin sigarayı bırakmada yardımcı olabileceği yönünde görüşler mevcut. Bu durum ağızda meydana gelen Ph değişikliği nedeniyle sigara içme isteğinin azalması ve ayrıca greyfurt suyunun nikotinin etkilerini azaltması ile açıklanabilmektedir.

 Karaciğerin düzenli çalışmasını destekleyen etkili besinlerden biridir. Her gün tüketilen bir adet greyfurt karaciğerin fazla toksinlerini temizler.karaciğeri korur, temizlenmesini sağlar.

GREYFURT TÜKETİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 Tansiyon ilaçları ile beraber kesinlikle alınmamalıdır. Tansiyon ilacı alınmadan 3 önce ya da 3 saat sonra tüketilmelidir.

– Ruhsal ilaçlar, epilepsi ve uyku ilaçlarının vücutta emilimini hızlandırarak idrar yolu ile atılmalarına neden olduğundan bu ilaçlarla beraberde tüketilmemelidir.

 Greyfurt başlı başına kolesterol düşürdüğü için kolesterol ilaçlarından 5 saat sonra tüketilmelidir.

 Kan yapıcı ve sıvılaştırıcı özelliği olan greyfurt kalp ilaçlarından en az 4 saat sonra tüketilmelidir. Aksi halde kanın sıvı oranı artınca ne greyfurtun nede ilaçların bir faydası olmayacağından kişinin tansiyonu yükselerek felç kalma oranı yükselir. Bu nedenle düzenli olarak ilaç kullananların greyfurt tüketimi konusunda bilinçli olması, her ihtimale karşı bu kişilerin uzman tavsiyesi dışında tüketmemesi gereken meyvelerden birisidir.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın