Grip

 GRİP

salgın halinde ortaya çıkan değişik karakterde virüsler tarafından oluşturulan bir solunum yolu hastalığıdır. grip virüslerinin devamlı karakter değiştirmeleri sebebiyle tesirli bir aşısı veya serumu yapılamamaktadır. Çoğu kişide hastalık basit bir seyirlidir ancak kimi zaman ölümcül de sonuçlanabilir.

Bir virüs hastalığı olduğundan bu hastalıkta antibiyotikler etkisizdir.Mikropların vücuda girmesinden birkaç gün sonra hastalık kendisini belli eder. Risk grubu dediğimiz; yaşlılar, gebeler, küçük çocuklar, kronik hastalığı (astım, kalp hastalığı, diyabet, böbrek hastalığı, kanser hastaları) olanlarda hastalık ağır ve ölümcül seyredebilir. Salgının başlama zamanı ve süresi hemen her yıl değişmekle beraber ülkemizde grip genellikle aralık -ocak aylarında görülmektedir.

BELİRTİLERİ:

 1– Ateş halsizlik eklemlerde ağrı ve hasta kişide ateş veya üşüme-titreme ve hastalık duygusu ile başlar.

2– Göz yuvalarında ve alında ağrı yapar.

3– Öksürük burun akıntısı boğazda ağrı, bulantı, ishal 

 

gibi şikayetler olabilir bu hastalığın yerleştiğini gösteren kesin belirtilerdir.

4– 3 veya 4 gün sonra ateş düşer ve hastalık belirtileri hafifler.

NASIL BULAŞIR :

Hastalar konuşurken, öksürürken bulaştırabilirler. Yine hasta kişinin dokunduğu ve kullandığı nesneleri kullanmakla, bardak, kaşık vb.  kişiye grip bulaşabilir. Ortak kullanım alanları ve  çalışma ofisleri ile birçok kişinin birbiriyle yakın bulunduğu kapalı ortamlarda virüs hem hava hem de temas yolu ile yayılabilir.

 NE YAPMALI?:

Hastalık belirtileri şiddetli olduğu takdirde doktora müracaat ediniz. Gribe doğrudan tesir eden ilaç olmamakla birlikte öksürük Ateş ve muhtemel yan tesiri için ilaç tedavisi gerekir bilecektir?

 hasta gribi atlatınca ya kadar yatakta istirahat ettirilmeli bol vitaminli yiyecekler ve meyve suları verilmelidir.

DİKKAT: ağır geçmesi halinde orta kulak iltihabı karın zarı iltihabı bronşit akciğer zarı iltihabı beyin ve sinir sistemi iltihapları yapabilmektedir

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın