Gündem Belirleme Ve Anket Şirketleri Bağlantıları

Algı Operasyonlarını Yönetmek siyasetçilerin en önemli silahıdır.

Eğer toplumun sinir uçlarını yakalamanız gerekirse gündem konularını sırasıyla belirlemek ve her gündem üzerine anket şirketlerini kullanmak çok önemlidir.

Sistem şöyle işler;

İstihbarat ajanları ve sosyal ağlar aracılığıyla toplumun sinir uçları keşfedilir. Medya gücüne sahipseniz keşfedilen sinir uçları üzerine tv ve sosyal ağlar aracılığıyla gündem konuları oluşturulur.
Doğal gündemler olduğu gibi suni oluşturulan gündemler de mevcuttur. Suni gündemler genelde seçime yakın zamanlarda oluşturulur. Çok prim yapan konular ve keşfedilen prim yapacak konular sıraya dizilir.

Eğer bir seçimi kazanmak istiyorsanız, seçime yaklaşık bir sene kala oluşturulacak gündem konularını belirlemek çok önemlidir. Bununla beraber yönetmekte devreye girer. Rakiplerinize karşı gündemi iyi yönetmek zorundasınız. Bunu başardığınızı varsayalım.

Misal seçime bir sene var… İlk suni gündem konunuzu oluşturdunuz ve bu gündem üzerine anket şirketinizi kullanarak toplumun nabzını olumlu ya da olumsuz bir şekilde ölçtünüz. Bunun üzerine bir gündem konusu daha oluşturup tekrardan anket şirketini kullanarak bir daha toplumun nabzını ölçtünüz. İstediğiniz verileri elde etmeye başladığınız vakit, toplumun zihni hazır hale geldiğinde bu atmosferi kaybetmemek için erken seçime dahi karar verebilirsiniz.

Seçim üzeri anket şirketleri bir kişiyi birden fazla aramasının nedeni gündem konusuna göre düşünce değişikliğini kontrol etmektir. Bir kişi birden fazla aranarak gündemlere göre nabzı ölçülebilir. Bundan dolayı sizi arayan anket şirketine karşı vereceğiniz oylar ve düşünceleriniz çok önemlidir.

Gündem konusu demişken… Gündem Belirleme” (Agenda-Setting) teorisi, ABD’deki çok tartışılan 1969 seçimleri öncesinde ortaya çıkmış bir iletişim teorisidir.

Gündemler Algı Operasyonları üzerine oluşturulur ve toplum o an’ki gündemin gerçek yüzünü irdeleyemeden yeni bir gündem oluşturularak bir önceki gündemin zihinde son hali kalmasını istedikleri gibi bırakırlar. Amerikalı bir yönetici şunu der ; bir haberin gerçek ya da yalan olmasından çok o haber üzerinde oluşturulan Algı daha önemlidir.

GökhanTosun

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın