Güzel Hayaller Kurmak

Bismillahirrahmanirrahim

Güzel Hayaller Kurmak:

Güzel hayaller İnsanı geliştirir ve rahatlatır. Her zaman insan iyiyi hayal etmez, bazen de kötü hayaller bizi yoklar, bu hayaller kalıcı olursa, kişiyi eriyen mum gibi eritir. İnsanın güzel hayaller kurması ile sabır göstermesi onun için tatlılaşır. İnsan her nerede bulunursa bulunsun, çektiği sıkıntıdan kurtulma hayali kurması onu rahatlatacaktır. 

Normalde hayal kurmak, olumlu bir zihin özelliği olarak kabul edilebilir. Çocukluk ve ergenlik döneminde hayal kurma zihin dünyamızı geliştirir.

Özünü Hakka çevirmiş olanın etrafında kötülük nehri aksa, o nehrin etrafında her türlü kötülük kol gezse, bu durum onu korkutmaz. Çünkü; Korkulacak ne varsa hepsinin yaratıcısı Allah CC.’tır. 

“Korktuğun ve sevmediğin ne varsa, sahibi Allah CC.’dur. Ona dön ki onlar da sana dönsün, sen Allah’tan bekle ki onlar da senden beklesin, Sen Allah’ın emrini gözet ki, onlar da senin emrini gözetsinler.”

Gelin hayal kuralım, kurduğumuz bu hayali hiçbir kötülüğün bozmasına izin vermeyelim. O hayali savunalım, koruyalım ve Allah’a tevekkül ederek hayalimizin beklentisinde olalım. Nereden bileceksin hayalini kurduğun şeyin belki de gerçekleşme vakti gelmiştir.  

Güvenli Bölge Oluşturmak:

Her insan kendine güvenli bir bölgeye oluşturmalı, Huzur duyduğunuz bir yerde gözlerinizi biraz kapatıp hayal kuralım ve bu kurduğumuz hayaller de ne varsa olumsuzluk adına hepsini güzelliklere çevirelim. İnanın zor değil yeter ki kalbinizde sevgi hakim olsun. Kısa da olsa o kurduğumuz hayalin içerisinde bazen mutlu olur, bazen da hedefimize ulaşırız, bazen de sıkıntılarımızdan sıyrılır çıkarız. 

Güzel hayaller değersiz bir madeni altına çevir. Güzelliğin böyle etkili bir simyası vardır. Seni rahatlatacak her şey senin için bir çıkıştır. Kalbimizde saklı güzellikle tüm olaylara bakmalı, işte o zaman acılar tatlılaşır. Arzu ettiğine o sevginle ve güzel hayallerinle ulaşırsın. Kalplerinde sevgiden iz bulunmayanlar kendilerini karanlıklara sürükleyerek içsel buhranlara düşerler. 

Gelin hoşunuza giden huzurlu olabileceğiniz güvenli bir bölge kendimize oluşturalım, bu ister deniz kenarında bir bankın ufka bakış yerinde olsun, isterseniz bir dere kenarındaki ağacın altındaki yeşillikli bir yer olsun veya evinizin bir köşesinde huzur’da duracağız bir seccade olsun…

Sizden Sadece 30 dakika kendinize ayırmanızı istiyorum. Kalbinize kulak verin dinleyin sadece dinleyin. Yıllardır sağınızdan solunuzdan gelen sesleri dinlediniz ama kendinizi dinlemediniz kalbinizi dinleyin orada yalan yok hakikat var orada sahtelik yok sevgi var sadece saklı olan o kutuyu açın ve iyi şeylerin hayalini kurun. Ona tefekkürle yönelin Onun sizi duyduğunu ve gördüğünü bilin ve hissedin. O güvenli alan içerisinde yaşayacağınız şeyler içsel dünyamızın rahatlamasına sebebiyet verecektir. 

Her an iyi niyet üzere hareket etmeli, güzel şeyleri arzu edip düşünmeli, bu hal bizim hem dünyada, hemde ahirette karşılığını görmenize sebep olacaktır. Ne kadar sıkıntınız olursa olsun, şunu unutmayın Allah kuluna kaldıramayacağından fazlasını yüklemez.

İnsan iyi niyetinden dolayı sevap alır, kötü niyetinden dolayı, o kötülüğü yapmadıkça günah kazanmaz. Hadis-i şerifte mealen buyruldu ki:

“İyi bir iş yapmaya niyet edip de, yapamayana, tam bir iyilik yapmış gibi sevap verilir. Niyet edip yaparsa, on mislinden 700 misline, hatta daha fazla sevaba kavuşur. Kötü bir işe niyet edip de yapmayana, yapılmış tam bir iyilik sevabı verilir, niyet edip de yapana ise sadece bir günah yazılır.” Buhari

Yazıyı bir hikaye ile bitirelim inşallah… Bir zamanlar, bir ülkenin çok ihlaslı bir padişahı varmış. Bir sefere çıkacakmış. Muazzam bir ordusu var. Her şey hazır. Kendisi atıyla çıkmış bir tepenin üzerine, aşağıya doğru ovaya bakmış, muhteşem bir ordu. Kimse de yok yanında, tek başına. İçinden şöyle geçirmiş:

“Ya Rabbi! Şu muazzam ordumla, bu imkanımla beraber, Resulullah efendimizin zamanında yaşasaydım da, Onun yanında, ben de Onun emrinde olsaydım… Onun harplerinde yanında ben de mücadele etseydim…”

Sonra, işine devam etmiş… Gel zaman, git zaman her fani gibi bu sultan da vefat etmiş… Hesap defteri açılmış. Bakmış ki günah çok, ancak sevap tarafı bomboş! Sadece bir sevap var o da; o gün, o tepede yaptığı o halis niyet. Ve bütün o günahların hepsinden kat kat daha kıymetli… Hesap görülüyor ve doğru Cennete…

Manevi Destek Dayanışma içerisinde sağlıcakla kalın 

83% LikesVS
17% Dislikes

2 thoughts on “Güzel Hayaller Kurmak

 • 9 Haziran 2020 tarihinde, saat 20:24
  Permalink

  Selamun aleyküm çok güzel bir konuya değinmişsiniz Allahü teala razı olsun 🌹 sayfanız ilk gün zaten dikkatimi çekmişti çok çok çok güzel 👍

  Yanıtla
  • 9 Haziran 2020 tarihinde, saat 22:49
   Permalink

   Aleykum Selam rahmetullah Teşekkür ederiz. Allah hepimizden razı olsun inş.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: