Güzel Kokulu Yağ Sürünmek

Güzel Kokulu Yağ Sürünmek

Güzel kokulu yağ sürmekte sünnet olan, bir gün sürünmek, bir gün sürünmemektir. Ebû Hüreyre (radıyallahu anh) bildirdi ki, Resûlüllah (sallallahu aleyhi ve sellem) erkek için süslenmeyi daima yasakladı. Ancak ara sıra süslenmeyi yasaklamadı. Güzel kokulu yağ sürerken, menekşe çiçeği yağını diğerlerine tercihte fazilet vardır. Zira Ebu Hüreyre’den (radıyallahu anh) bildirilen hadis-i şerifte: «Menekşe çiçeğinin yağının, diğer yağlar üzerine üstünlüğü, benim diğer insanlar üzerine üstünlüğüm gibidir», buyruldu.

Enes ibni Mâlik (Radıyallâhu Anh) anlatıyor: “Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)in sükkesi (esans kutusu) vardı. Gerektikçe ondan koku sürerdi.” Tirmizî, Şemâil, 33. Bab, No. 218.

Abdullah ibni Ömer (Radıyallâhu anh) rivayet ediyor: Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem): ‘Üç kısım ikram vardır ki, asla geri çevrilmez: Yastık, koku bir de süt!’ buyurdu” Tirmizî, Şemâil, 33. Bab, No. 220.

Ebû Hureyre (Radıyallâhu Anh) anlatıyor: “Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem): ‘Erkeklerin kullandığı kokular, kokusu hissedilen rengi gözükmeyen; kadınların kokuları ise kokusu hissedilmeyen rengi görünen türden olmalıdır.’ buyurdu.”Tirmizî, Şemâil, 33. Bab, No. 221. (Bu hadisten hanımların zaruret halinde sokağa çıkarken ve mahrem olmayan kimselerin yanında bulunurken sürdükleri kokuların dikkat çekici olmaması murad edilmiştir.)Bacûrî, el-Mevâhibü’l-Ledüniyye ‘alâ Şemâil-i Muhammediyye, s. 345.

Ebu Osman en-Nehdî (Radıyallâhu Anh) anlatıyor: “Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem): ‘Sizden birinize Reyhan (fesleğen) takdim edilir ise reddetmesin! Zira o, cennetten çıkmıştır, (cennet kokusudur.)’ buyurdular”.Tirmizî, Şemâil, 33 Bab, No. 222.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın