HACCI KIRAN

Haccı Kıran Nedir:

Kıran iki şeyin arasını birleştirmek demektir. Islahatta mana ise tek yolculukta umre ihramı ile Hac ihramını birleştirmek demektir. Hanefilere göre Haccı kıran, haccı temettü’den ve haccı  ifrat’tan efdaldir.

Haccı Kıranın Yapılışı:

Umre ve Haccın telbiyesini birlikte Mikat mahallinde getirmesidir.  Zira Kıran haccı, Hac ile Umre’nin arasında birleştirmektir. Hükmü beyan edilmiştir.

Hacı kırana niyet eden mükellef Mekke-i  Mükerremeye  girince umre için Kabe’yi tavaf eder namazı kılar ve Zemzem suyunu içer daha sonra Safa ve Merve arasında sayını eda eder ve  ihramdan çıkmaz. Daha sonra kudüm tavafının ve sayını yapar. Devamlı olarak ihram içerisinde kalmak ve ihram sebebiyle haram olan hususlara riayet etmek durumundadır.

Terviye Günü:

Hacc-ı ifrad’a niyyet eden mükellefin yaptığı gibi, Mina’ya ve oradan da Arafat’a çıkıp, vakfeyi edâ eder. Daha sonra Müzdelife’ye dönerek orada da vakfesini yapar. Bayramın birinci günü; Akabe Cemresini taşladıktan sonra Allahû Teâla (cc)’ya şükran olmak üzere, kurban keser. Buna “Dem-i Kıran” denir.

Ancak kurban bulamaz veya kesmeye gücü yetmezse;

Sonu Arafe’ye raslamak üzere hacc’da üç gün oruç tutun. Bu üç günlük orucu kurban bayramına kadar tutmayıp geçirmesi halinde, kurban kesmekten başka çaresi yoktur. Sonra memleketine varınca yedi gün daha oruç tutmak zorundadır. Dolayısıyla oruç sayısı on güne çıkar. Hacc-ı kıran’ı eda eden mükellefe “Karin” denilir; “Karin”; hacc ve umre arasında tıraş olamaz. Ancak Bayram’ın birinci günü Akabe cemresini taşlayıp, kurbanını kestikten sonra tıraş olabilir. (Emanet Ve Ehliyet- Y. Kerimoğlu)

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın