Halid el-İslâmbûlî

Halid el-İslâmbûlî Kimdir

Halid Ahmed Şevki el-İslâmbûlî (خالد أحمد شوقي الإسلامبولي; d. 15 Ocak 1955 – ö. 15 Nisan 1982), Babası Mısır hukuk danışmanıydı ve annesi Türk kökenliydi. Mısır Askeri Akademisi’nden mezun olduktan sonra, asteğmen rütbesiyle Mısır Ordusu Topçu Kuvvetleri’nde subay olarak görev yapmaya başladı.  Göreve başladıktan bir süre sonra, Mısır devleti tarafından yasaklanan Mısır İslami Cihad hareketine katıldı. 

1976 ve 1980 yılları arasında, çeşitli topçu bataryalarında ateş subayı olarak görev yaptı. 1980 yılında, Kahire’de bulunan 116. Topçu Tugayındaki bir topçu birliğinin komutasına getirildi. Görevi, Topçu karargahından ateş etme görevleri ve emirleri almaktı. 1981 yılında yüzbaşı rütbesine terfi ettirilmiştir.

6 Ekim 1981 tarihinde yıllık 6 Ekim zafer geçit töreni sırasında Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat’ın suikastini planlayan ve katılan Mısırlı bir ordu subayıydı. M-46 alan toplarını çeken üç ağır kamyon içeren müfrezesi, Devlet Başkanlığı platformunun önünde İslâmbûlî ile birlikte Genç Çavuş Abdülhamid Abdüsselam, Onbaşı Ata Tayil Hameeda Rahil ve Onbaşı Hüseyin Abbas, kamyondan atladı ve Cumhurbaşkanı’nın diğer Mısırlı ve yabancı kişilerle birlikte durduğu yere doğru el bombalarını atarak platforma doğru koştu. İslâmbûlî tribünlere girdi ve saldırı tüfeğini Sedat’ın vücuduna boşaltarak öldürdü.

İslâmbûlî, Mısır’da bir askeri mahkeme tarafından yargılandı, suçlu bulundu ve kurşuna dizilmek suretiyle ölüm cezasına çarptırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir