Haset Ve Sadakat

Haset Ve Sadakat (Samimiyet)

Seyyid Abdülkadir Geylani sohbetlerinden notlar:

Haset etmekten Sakın o ne kötü bir dosttur! Şeytanın evini harap ve helak eden, cehennemliklerden olmasına sebep olan ve onu hakkın ve meleklerinin, peygamberlerinin ve bütün halkının lanet ettiği bir kimse olmasına sebep olan şey hasrettir.

Cenabı Hak ayeti kerime de “Onların rızıklarını aralarında taksim ettik.” Zuhruf 32 ” Yoksa onlar Allah’ın bir ikram olarak insanlara verdiği şeylere mi Haset ediyorlar” nisa 54

Peygamber Efendimiz (SAV) Haset ateşin odunu yediği gibi iyilikleri de yer ve bitirir buyurmaktadır. Alimlerden bir zat şöyle buyurmuşlardır; hasede aferin!  Ne kadar adil öldürmeye önce sahibinden başlıyor sözlerini söylemişler? unutmayın hasetçi Allah’ın düşmanıdır.

Ey Allah’ın kulları samimi olun ki felâh bulasınız Sadık asla geriye eski kötü haline dönmez. Allah Teala’nın tevhidinde Sadık olan kimse nefsinin nevasının ve şeytanın sözüyle geri dönmez. Muhabbetullah da Sadık olan kimse ne ayıp işler ne ayıp işitir ne de onun kulağına bu gibi şeyler gelir.

Sadık sadığı yalancı da yalancıyı iyi tanır. Sadığın himmeti Semada Yücelerdedir. Ona herhangi bir laf atan onun hakkında ileri geri konuşan kimse o kişiye zarar veremez. Allah her işte galiptir, Üstün gelendir. O senin için bir şey isterse sana o işi kolaylaştırır.

Alimlerin sultanların ve halkın kapısına götüren ayakları olmaz.  Zahidin, insanların mallarını almak için eli olmaz. Allah muhibinin de O’ndan başkasına bakan gözü olmaz. sadık bir muhib, samimi bir aşık, halktan kiminle karşılaşırsa karşılaşsın, mahbubundan başkasına nazar etmez. Onun baş gözü dünyada, kalp gözü ahiretin, sır gözü de Mevlasından gayrisinin en küçük önemi yoktur.

Münafığın Samimiyeti sadece dildedir. Oysa Sadığın sadakati ve Samimiyeti kalbinden ve sırrından gelir. Onun kalbi Rabb’inin kapısındadır. Sırrı ise kapıdan içeri girmiştir o eve girinceye kadar kapının önünde feryadı fügan eden kişi gibidir.

Sen samimi değilsin yalancısın. Allah’ın kapısına götüren  yolu bilmiyorsun. Sen bir körsün o yola nasıl rehberlik edersin?  Heva ve hevesine uymuşsun, nefsine düşmüşsün, dünya muhabbeti peşinde koşuyorsun. Baş olmaz sevdan, şehvetin ve körlüğünle  nasıl düzgün bir insan olabilisin?

Dünyada fırsatın olsa ebedi kalma arayışındasın. Hiç ölmeyecekmiş gibi yaşamanın arzusundasın.  Hali daha para yat kat apartman derdindesin. Başına bir sıkıntı gelse hemen bunu şikayet edersin. Şu kadar masraf ettim şu kadar para verdim diyenlerden ve canı acıyanlardansın.

Ne zamana kadar dünyayı tercih edip ahireti mahrum bırakacaksın? Halık varken Hali daha halkı neden tercih ediyorsun? Sen ve ben namazı ne zaman dükkanına, işine, hanımına ve karşılaştığın dünyasal olaylara karşı tercih edeceğiz. Namazı ne zamana kadar aksatmadan kılacağız.

Halka icabet ediyor ama hakka icabet de tembellik ediyorsun. Akıllı ol sen boş batıl bir heves içerisindesin. Batın olmayan bir Zahir özü olmayan bir görüntüsün. Masiyetler kalpte yer etmeden tövbe eyle. Peygamber (SAV) Şöyle buyurmuştur; “Günde 70 defa günaha dön sende tövbe eden kimse günah işlememiş gibidir.” ibn-i mace

Resulullahtan  bir hadisini işitir, onunla amel ve onunla yakınlığını ashabına uyumak yoluyla da güzelleştirirsen  kalbin Rabbine doğru ilerler. Onun sözünü duyar. Allah’a itaat ve ubudiyeti kamilen gerçekleştiren kimse Onun kelamını duyma gücüne erişir.

Musa aleyhisselam Allah azze ve celle ile konuştu O da onun kelamını ancak iman kuvveti ile ona itaat ve kulluğundaki sağlamlığı ile ve samimiyetiyle ancak işitmiştir. Rabbine itaat de bütün gayretinde çalış sana vermeyene Sen ver sana gelmeyene Sen git sana zulmedeni sen Affet. Niyetinde kullarla kalbindeyse kulların Rabbi ile beraber olmaya bak. Sadık olmaya Yalancı olmamaya gayret et ihlaslı olmaya münafık olmaya çalış. Batıla çağıran her türlü saptırıcı ve sapık sana musallat olur. Sen her zaman şunu söyle la havle vela kuvvete illa billahil aliyyül aziym.

Kaynak :cilaül hatır

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın