Hasırcılık

Hasırcılık Mesleği

Hasır, bataklık bitkisi olan sazdan dokunur. Hasır yapımında “aksaz” ve “karakofa” adı verilen iki çeşit saz kullanılmaktadır. Saz gövdelerinin birbirine geçirilmesiyle örülen, genellikle taban döşemesi bazen duvar ve tavan kaplaması olarak kullanılan bir cins yaygıdır. Hasır, İnce ve kaba hasır olmak üzere iki çeşide ayrılır. İnce hasır evlerde, kaba hasır ise kırsal alanda yaygı olarak kullanılır. Kaba hasır cenaze defnedilmesinde koruyucu örtü olarak da işlev görür. Hasırın hammaddesi olan saz, bataklık ve göl kenarlarında oluşan sazlıklardan sağlanır.

 

Hasırlara, Sazlar boyanarak desenler verilirdi. Osmanlılarda hasırcılık, 17. yüzyıldan başladı ve önemli zanaat kollarından birisi oldu. İstanbul’da bu ismi taşıyan “Hasırcılar çarşısı” bile vardır. Günümüzde hasırcılık pek kalmamış nadir görülen malzeme satışları ile daha çok kırsal kesimlerde devam ettirilen bir zanaattır. 

 

Hasır yapımında kullanılan aksaz ile günümüzde kilim, şezlong, plaj şemsiyesi ve dekoratif amaçlı hasırlar örülmektedir. Sebze ve meyve taşımada kullanılan zembil, damacana ve büyük şişelerin çevresine örülen koruyucu kaplar “aksaz” ile yapılmaktadır. 

 

Genellikle alta serilmek üzere yapılan “kaba hasır” denilen bir hasır türü Anadolu’da çok yaygındır. Kalın sazlardan yapılan bu hasır, kır kahvelerinde, evlerde ve camilerde yaygı olarak kullanılır.

 

Hasır, eski Türk evlerinde çok kullanılan yaygılardandır. Türklerde taş veya toprak odaların tahta zemin üzerlerine hasır serilirdi. Hasırdan yapılan çanta, sofra örtüsü, zembil ve şişe koruyucuları günümüzde de kullanılmaktadır. Günümüzde hasırcılıkta bitki lifleri yerine suni elyaftan istifade edilmektedir. Koltuk, tabure, sandalye ve iskemlelerin oturulacak yerlerinde, suni elyaftan yapılan hasır örgüler kullanılmaktadır.

 

Hasır örgüsü, boydan boya gerilmiş ipler arasından ince sazlardan yapılmış her lif, ya bir alttan, bir üstten veya iki alttan bir üstten geçirilerek tezgahlarda örülür. Küçük eşyalar ve koltuk, sandalye için kullanılacak hasırlar elde örülür.

 

Hasır, dürülerek ve yuvarlanarak kaldırıldığı için kullanılması kolaydır. Halıların altında, duvar ve tavanda kullanılırken, rutubet geçirmemesi, havayı tutması, ucuz ve kolay bir dokuma şekli olması yüzünden asırlardır Türkler tarafından çok kullanılan bir yaygı türü olarak bilinmektedir.100% LikesVS
0% Dislikes

Bir Cevap Yazın