Her Gün Limonlu İçerseniz Bakın Ne Oluyor

Her Gün Limonlu Su İçmeye Başladığınızda Vücudunuza Bunlar Oluyor:

Meyveler arasında en fazla hakkı yenen meyve şüphesiz limondur.Limon, tabi ki evlerimizde hep bulunan ve marketlerde de her daim bulabileceğiniz bir meyve. Ancak vücudumuza sağladığı yararı biliyor muyuz?Bu makaleyi okuduktan sonra limonların ne kadar yararlı olduklarını ve her gün limonlu su içmenin vücudumuzda ne değişikliklere yol açtığını öğrenmiş olacaksınız.

Limon Ne İçerir:

Limon potasyum, C vitamini, lif, protein, karbonhidrat ve birçok mineral içerir. Limonun içindeki C vitamini ve biyoflavonoidler özellikle vücudumuzdaki en küçük kan damarlarının duvarları için çok yararlıdır.

Limon Suyunun Faydaları:

Kalori yaktırır

uzmanlarına göre, her gün limon suyu içerseniz günde yaklaşık 100 ekstra kalori yakarsınız. Limonun içindeki pektin lifleri de açlık hissini bastırmaya yardımcı olur.

Kalp hastalıklarını önler

Limonlar potasyum açısından oldukça zengindir. Potasyum da kas işlevi ve kalbe olan olumlu etkileriyle bilinir. Ayrıca limon tansiyonu düşürmeye de yardımcı olur. Limon aynı zamanda kalp hastalıklarını önleyen antioksidan içeriğine sahiptir.

Bağışıklık sistemini geliştirir

Hepimizin çok iyi bildiği bir şey varsa o da limonun bizi gripten koruduğudur. Sıcak su ve limon içmek en eski grip tedavisidir. Limon burun ve boğazdaki şişmelerle savaşan antiseptik özelliklere sahiptir.

Yağ yakımını hızlandırır

Araştırmalar, su alımının yağ yakımı sürecini hızlandırdığını gösterir. Doktorlar ekstradan tesir sağlamak için suyun içine birkaç damla limon suyu ya da bir limon dilimi atmayı tavsiye ediyor.

Böbrek taşlarını önler

Böbreklerinizdeki tuz yoğunluğu fazla arttığında, çökeltiler oluşabilir. Zamanla bunlar böbrek taşı dediğimiz maddeye dönüşür. Sitrik asit idrarınızın hem pH’ını hem de yoğunluğunu arttırarak böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olur. Yapılan çalışmalara göre her gün 100 ml limon suyu tüketmek, önceden de böbrek taşı sorunu çeken insanların bu rahatsızlığını önlemeye yardımcı olur.

Demir eksikliğinden korur

Demir eksikliği, yediklerinizden yeterince demir almadığınızda ortaya çıkan ve oldukça yaygın olan bir durumdur. Limonun içinde biraz demir bulunur ancak asıl vücudun diğer yiyeceklerden aldığı demirin emilimini artırarak demir eksikliğini önlemeye yardımcı olur.

Kanser riskini azaltır

Meyve ve sebze çoğunluklu bir beslenme düzeni belirli kanser türlerinin oluşmasına engel olur. Şimdiye kadar bu konuda çok az kanıt vardır ve haliyle bu alanda daha fazla çalışma yapılması gerekir. Ancak yapılan bazı çalışmalara göre limon yiyen insanların kansere yakalanma oranı daha düşüktür.

Ağız kokusu

Ağız kokusunu gidermenin birçok yolu vardır. Bunlardan biri de limon tüketmektir. Kaliforniya Nefes Kliniğinin kurucusu Doktor Harold Katz, limon suyuyla gargara yaparak ağız kokusunu önleyebileceğinizi söylüyor. İçindeki sitrik asit salya uyarıcısı görevi görür ve böylece nefesiniz üzerinde olumlu bir etki bırakır.

Sindirimi geliştirir

Limonun %10’u karbonhidrattır, bu da çoğunlukla çözünebilir lif ve basit şekerler halindedir. Limonun içindeki başlıca lif pektindir. Bu sağlığa çok fazla yararı bulunan çözünebilir bir liftir. Bu lifler mide sağlığınızı geliştirmeye yardımcı olur. Limon lifinden faydalanabilmek için, limonu kabuğuyla birlikte yemeniz gerekir. Kaynamış bir suyun için iki dilim limon atın ve tüketin.

Kolesterolü düşürür

Yapılan araştırmalarda, limonda bulunan diosmin ve hesperidin gibi flavonoid maddelerin kolesterolü düşürdüğü kanıtlanmıştır.

İltihabı önler

Limonun içinde iltihap sökücü özelliği bulunan absorbik asit bulunur. Gribe karşı limonlu sıcak su içmek hem klasik bir yöntemdir hem de iltihap sökücü görevi görür.

Kırışıklıklarla savaşır

Limon vücuttaki fiber protein kolajeni korur. Kolajen seviyesi yaşımız arttıkça düşer ve bu da kırışıklık oluşumuna sebep olur.

Diş beyazlatır

Dişleriniz sarı mı? Limon yardımcınız olabilir! Doktorlar, limon suyu ve karbonatı karıştırıp bu karışımı dişlerinize uygulamanın dişleri beyazlattığını söylemektedirler. Ancak bu işlem bir dakikadan fazla sürmemelidir. Artık limon suyu içmek ve daha fazla limon tüketmek için bir sürü sebebimiz var. Düşüncelerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: www.bitkilog.com

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın