HIÇKIRIK NEDEN OLUR

Göğüs boşluğu ile karın boşluğu arasında “diyafram” adı verilen geniş, yayvan  ve uzun bir adale mevcuttur.  Bu adalenin irademiz dışında kasılarak ani biten bir (spazmodik) soluk alışına sebep olmasına “hıçkırık”  diyoruz.

Soluk almamız sırasında (diyaframdaki kasılmasından dolayı) ses tellerimiz kapandığından gırtlakta sert bir ses çıkar. 2-6 saniyede bir tekrarlanabilen bu kasılmalar diyaframdan başka kaburgalar arasındaki kaslarda da saptanabilir. Hıçkırık, diafragmayı etkileyen sinirin uyarılması ile oluşur.

Hıçkırık genellikle kısa sürelidir ve böyle kısa süreli hıçkırıklar bir hastalığa işaret etmez.

Sebebleri ; Çok fazla yemek yemek, Hazımsızlık, Acı ve baharatlı gıdalar, Çok soğuk veya sıcak su içmek, Katılırcasına gülmek, Alkollü ve gazlı içkiler, Diyaframda veya diyaframa giden sinirlerde bir rahatsızlık, Nadir olarak “ansefalit” denilen bir beyin hastalığının bulunması veya kan kimyasının bozulması.

Hıçkırık için ne yapmalı; Hıçkırık duruncaya kadar ağız ve burun üzerine geçirilmiş bir kese kağıdı içinde nefes alıp veriniz, Derin nefes alın dayanabildiğiniz kadar tutunuz, Nefes tutarken yavaşça  bir yudum su içmek de iyi gelir,  Hıçkırıklı kişi korkutulması halinde diyafram kasılmasından dolayı faydalı olabilir, İki göz üstüne baskı yapılması hıçkırığı durduran tedbirlendir, Çok fazla ve inatçı bir hıçkırığa yakalanılması durumundaysa hekime başvurulmalıdır.

99 kanser hastası üzerinde yapılan bir araştırmada, hastaların yüzde 27’sinin, ”inatçı hıçkırıktan” yakındıkları, yüzde 6’sının ise hıçkırık nedeniyle doktora gittikleri kaydedildi.

Hıçkırmanın bugüne dek kanser belirtisi olarak kabul edilmediğini belirten Dr. Walsh, hastalıkla hıçkırma arasındaki ilişkinin nedeninin tam olarak bilinmediğini ancak kanser hastalarındaki inatçı hıçkırığa diyaframdaki bir sinirin neden olduğunun düşünüldüğünü söyledi.

Dünyada 6. en yaygın kanser türü olan yemek borusu kanseri, her yıl yaklaşık 400 bin kişide saptanıyor. Sigara içmek ve alkol kullanımı, en önemli risk faktörleri arasında sayılıyor.

 

 

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın