HİLALİ GÖZETLEME VE İTİLAFLAR

Hilali gözetleme ve itilaflar:

Ebu Hureyre (Ra) rivayet edilen şu hadiste Hz.Peygamber(sav): “Hilali görünce oruç tutun, hilali görünce oruç bozun. Eğer hava bulutlu olursa şaban ayının günlerini otuza tamamlayın.” buyurmaktadır.

Hanifilere göre Gökyüzü açık olduğu zaman ramazan yahut bayramın ispatı için büyük bir topluluğun hilali görmesini şart koşmaktadırlar. Çok kişinin olaya şahit olmasında hata olayının minimize eder topluluğun şehadeti daha makbul olur.

hilali gözetleme ile ilgili görsel sonucuEğer gökyüzü açık değilse ve bulutlu, toz ve sis gibi illetler varsa, imam hilali görmede sadece adalet sahibi akıllı,  baliğ bir kişinin şahitliği ile yetinir. Başkasının şahitliğine dayanarak şahitlik yapmakta sahihtir. Müslümanların imamı hilali gören kimsenin şahitliğini kabul etmez ise hilali gördüğünü söyleyen kimse oruca başlamalıdır.

Farz olan ramazan orucunun başlaması,  hilalin görünmesine bağlıdır. Cumhur uzakda olan bir ülkede hilalin görünmesi ile bulunulan beldenin arasında ayrım yapılmaması gerekir. Cumhurun görüşü, müslümanları birleştirilmesi ve çağımızda makbul olmayan itilafları ortadan kaldırılması bakımından tercih edilen en kuvvetli görüştür. Ayrıca orucun farz olması hilalin görülmesine bağlıdır. Bunda ülkeler arasında herhangi bir ayrım yoktur.

 

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın