Hz. Meryem-1 ve 11. Bölümler

Roma ordusunun yardımıyla Kudüs’ü ele geçiren Herot tahta çıkar… Mesih’in doğacağı haberi Kudüslülerin umudu olurken Herot’a kabuslar yaşatır. Kudüs Yahudi toplumu artık sabırsızdır. Hahamlar onları yatıştırmakta zorlanır.

Tam bu sırada beklenen Mesih yerine İmran ailesinin bir kızı olduğu açıklanır. Allah’a adanan çocuğun bir kız olması Herot’u rahatlatır. Celile’li Yahudiler İmran ailesini dışlarlar. Zekeriya Peygamber’in Allah’a sığınmaktan başka yapacak bir şeyi yoktur.

Meryem adı verilen bebek büyür ve Zekeriya Peygamber’in ısrarıyla Süleyman mabedinin hizmetine girer. Yıllar sonra Meryem herkesin kutsal kabul ettiği bir azize olmuştur. Tüm vakti dua ve ibadetle geçer. Yahudi bilgin ve kahinler şeriatın koruyucusu gibi görünmelerine rağmen kişisel çıkarlarını önde tutarak dini yozlaştırmakta ve halk üzerinde baskı kurmaktadırlar.

Meryem’e beklenmedik bir anda Allah’ın mucizesi gelir. Ama Zekeriya ve Meryem her zaman olduğu gibi Yahudi ileri gelenlerinin bağnaz tutumlarına karşı mücadele etmek zorundadırlar. İnsanlık tarihinin seçilmiş, masumiyet ve temizlik sembolü Hz. Meryem.

Orijinal Adı: Saint Mary 
Yönetmen: Shahryar Bahrani 
Oyuncular: Parviz Pourhosseini, Mohammad Kasebi, Jafar Dehghan, Shabnam Gholikhani 
Yapım Yılı: 2002 -İran

Dizinin diğer bölümlerini bu linglerden seyrede bilirsiniz.

Hz. Meryem  2. Bölüm       Hz. Meryem  7. Bölüm
Hz. Meryem  3. Bölüm       Hz. Meryem  8. Bölüm
Hz. Meryem  4. Bölüm       Hz. Meryem  9. Bölüm
Hz. Meryem  5. Bölüm       Hz. Meryem  10. Bölüm
Hz. Meryem  6. Bölüm       Hz. Meryem  11. Bölüm
50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın