İbni Karaka

İbni Karaka (Dokuz yüz yıl önce ilk torna tezgâhı yapan İslam bilgini)

İbn-i Karaka, büyük İslam bilginleri arasında anılması gereken biridir. XI yüzyılın ikinci yarısında Mısır’da yaşadı. Çocukluğu güçlüklerle geçti. Fakat çok zeki ve çalışkandı Durmadan bir şeyler araştırıyor, okuyor, etrafında olup bitenleri dikkatle inceliyordu. Çocukluğundan kalma bu aşırı Öğrenme merakı, vakti gelince onu bilginler arasına soktu.

Kahire’de beş metre çapında bir torna tezgâhı yaptı. Bu, dünyada yapılan ilk torna tezgâhıydı. Bakır levhalar, demir daireler artık kolaylıkla kesiliyor, bunlar usturlaptan günlük ihtiyaçlara kadar her yerde kullanılıyordu.


Torna Tezgahı Büyük İslam bilginlerinden birisi olan İbn-i Karuka daha 11. yüzyıldayken günün insanlarını hayrete düşürecek büyüklükte bir torna tezgâhı yapmayı gerçekleştirdi. Bu tezgahta istediği şekilde ve büyüklükte levhalar kesebiliyordu. Tekniğin bu kolaylığından faydalanan ilim adamları da bir çok astronomi aletleri yapabiliyordu. Günümüzde daha da çok geliştirilen torna tezgâhları Müslüman bir bilgin olan İbni Karaka tarafından yapılmıştır.

 

Kitaplardaki tariflere göre İbn-i Karaka’nın torna tezgâhı, günümüzün torna tezgâhlarına benziyor, hemen hemen aynı sistemle çalışıyordu.

—*-*—

Devrinin hükümdarı, İbn-i Karaka’nın tezgâhını görünce hayretle sordu:
“Bu aleti daha küçük yapsaydın, daha az zahmet çekmez miydin?”
İbn-i Karaka şu cevabı verdi:
“Eğer ben bu tezgâhın bir ucu ehramlarda (piramitler), diğer ucu Nil nehrinin öte tarafındaki Tannur’da bulunacak kadar büyük yapabilseydim, zahmetim daha da azalırdı. Aletler ne kadar büyük olursa, çalışmalar o kadar rahat ve o derece iyi netice alınır. Kâinatın büyüklüğü ile karıştırılırsa bizim yaptığımız aletlerin küçüklüğü meydana çıkar.”

O devirde Müslümanlar çeşitli araştırma, inceleme ve deneyler yapıp icatlarda bulunurken, Avrupa, bilginleri cezalandırıyor, ilim düşmanlığı yapıyordu. Ne yazık ki, İbn-i Karaka hakkında daha detaylı bilgilere sahip değiliz. Hatta ne zaman doğduğunu, kimlerden ders aldığını, başka nelerin icadıyla uğraştığını bilmiyoruz. Bildiğimiz şu ki, İbn-i Karaka, bugünkü teknolojinin ilerlemesine çok faydası dokunan torna tezgâhının icatçısıdır. Avrupa torna tezgahına Müslümanlardan öğrenmiştir.

Kaynak: İslam Alimleri 

67% LikesVS
33% Dislikes

Bir Cevap Yazın