İbnü’l-Hattâb

İbnü’l-Hattâb (Samir Salih Abdullah Suwailem,


(14 Nisan 1969 – 20 Mart 2002), 

Cihadla geçen bir ömür savaşçı bir komutan.


Sovyet-Afgan Savaşı, 1987 yılı, istilacı Rus ordusuna karşı Afganistan Cihadının en yoğun döneminde. Hattab’ın Celalabad’taki eğitim kampına geldiğinde 16-17 yaşlarında henüz sakalları yeni yeni çıkan, uzun saçlı bir gençtir. Cepheye gönderilmesi için yalvardı ama komutanlar gitmesine müsaade etmediler. Daha savaşa mücahitlerle birlikte katıldı.  

Tacikistan İç Savaşı, Afganistan’da Sovyet Rusya’yı dize getirilip Afganistan’ı terk etti. 1993 yılında Hattab ve bir grup arkadaşı ile Tacikistan’ın yolunu tuttu.  Tacikistan’da 2 yıl boyunca karlı, dağlık arazide cephane ve mühimmat eksikliği içinde mücadele ettiler.

Buradaki iki yıllık mücadeleden sonra tekrar Afganistan’a döndü.

Birinci ve İkinci Çeçen Savaşı’na katılmış mücahittir. Hattab: ”Bir gün televizyon izlerken Çeçenlerin Ruslara karşı savaştığını duydum. Savaşanların üzerinde ‘La ilahe illallah’ yazılı saç bantları takan ve tekbir getiren Çeçenleri gördüğüm zaman Çeçenistan’da bir cihad olduğuna ve oraya gitmem gerektiğine karar verdim.”

1995 yılında 8 arkadaşıyla beraber Çeçenistan’a kısa bir süreliğine gitti. Burada savaşanlarla görüştüğünde şu sözleri söyledi: ”Afganistan ve Tacikistan’da yaşananlar, Çeçenistan’da 4 yılda yaşanan kahramanlıklar yanında çocuk oyuncağı gibi kaldı. Resmi Rus kaynaklarına göre 2 yıllık Çeçen-Rus savaşında öldürülen Rus askeri sayısı, Afganistan’daki 10 yıllık kayıplarından fazla idi.” Çeçen Mücahitlere finansman sağlamıştır. 

I. ve II. Çeçen Savaşın’da Ruslara karşı yaptığı operasyon ve verdirdiği büyük zayiatlardan dolayı Rusların korkulu rüyası haline geldi.

1996 yılının sonbaharında Rusya’nın Çeçenistan’dan çekilmesinden sonra Hattab Çeçenistan’da “Milli Kahraman” ilan edildi ve kendisine “Üstün Cesaret Madalyası” verildi.

1999 yılında gerçekleşen Dağıstan Operasyonu’nda Rusya’ya karşı savaşmıştır. Rusya ile Çeçenistan arasında 1999 yılında çıkan İkinci Çeçen Savaşı savaşı sonrasında Rusya’nın en çok arananlar listesinin başında bulunuyordu. 

2002 yılında Rus istihbarat servisi FSB tarafından kendisine gönderilen mektupla zehirlenerek şehid edildi. 

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir